Nafta vs. benzin

Ceny naturalu letí nahoru, Češi proto raději volí dieslová auta

Tankování
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Cena nejprodávanější benzinu Natural 95 jde stále nahoru, Češi na to reagují tak, že v posledních měsících začali kupovat dieslová auta. Letos se v Česku prodalo vůbec nejvíce dieslových aut v historii.

Hned čtyřicet procent nových aut, které si Češi v letošním roce koupili, jsou podle Mf Dnes právě dieslová auta. Lidé si naftová auta kupují hlavně proto, aby ušetřili. Dieslová auta mívají zpravidla menší spotřebu a nafta bývá většinou levnější než natural.
 

Na druhou stranu motory na naftu bývají dražší a ne každému se vyplatí. Podle Mf Dnes se vyplatí přemýšlet o pořízení auta s dieslovým motorem pokud člověk najede nejméně 30 tisíc kilometrů. Aby si při takovéto porci kilometrů naftový motor vyplatil, musí se jezdit i na delší vzdálenosti. Odborníci ale tvrdí, že nelze přesně určit, kdy se vyplatí diesel, a kdy je lepší mít benzinový motor.
 

I během uplynulého týdne pokračovalo v Česku zvyšování cen benzinu, který zdražil o 20 haléřů na 38,33 koruny, na druhou stranu se mírně snížila cena nafty (o 3 haléře na 37,17 koruny).
 


 

"Průměrné ceny pohonných hmot v Rotterdamu zamířily vzhůru. Výraznějšího růstu jsme byli svědky v případě benzínu. Ve prospěch motoristů hraje vývoj na měnových trzích, kde koruna prudce posiluje a měla by zabránit výraznějšímu růstu cen," komentoval vývoj cen pohonných hmot analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
 


V následujících dnech lze podle analytika Čermáka očekávat smíšený vývoj. Nafta s největší pravděpodobností zlevní, cena benzínu by měla stagnovat či mírně růst.
 

tn.cz / Mediafax / hmr