Ceny pohonných hmot rostou! Češi natankují nejdražší benzin v historii

Češi budou tankovat nejdražší benzin v dějinách. Ceny všech pohonných hmot rostou. OPEC dodává na trh nejvíc ropy za poslední roky. Podívejte se, jak liší ceny v republice!

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu zvedly, benzin Natural 95 zdražil v průměru o 12 haléřů na 36,32 Kč za litr a je nejdražší v historii, cena nafty vzrostla o dva haléře na 36,70 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

 

"Ropa Brent v průběhu minulého týdne mírně poklesla. Podařilo se jí nicméně vyšplhat na několikaměsíční maximum. Spojené státy varovaly, že se v případě vojenského konfliktu proti Iránu mohou připojit k Izraeli. Za pozornost stály i zprávy o zvyšující se produkci černého zlata ve světě. OPEC uvedl, že na trhy dodává nejvíc ropy za poslední tři roky. Rusko, největší producent ropy na světě, zvýšilo své dodávky na rekordních 10,36 milionu barelů," uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. "V následujících dnech se u čerpacích stanic dočkáme s největší pravděpodobností růstu cen, který může být o něco vyšší v případě benzinu," doplnil analytik.

 

Kde jsou aktuálně pohonné hmoty nejlevnější?

 

Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji (35,87 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (36,79 Kč). Ceny benzinu rostly nejvýrazněji v Královéhradeckém a Olomouckém kraji (o 26 haléřů), nejméně v Jihočeském, Libereckém a Plzeňském kraji (o čtyři haléře).

 

Také v případě nafty patří první místo Jihočeskému kraji (36,22 Kč), nejdražší jsou Vysočina a Praha (37,09 Kč). Nejvýrazněji se ceny zvýšily v Olomouckém kraji (o 26 haléřů), nejvíce klesly v Královéhradeckém kraji (o osm haléřů). 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zdražení benzinu a nafty: Kde ještě nakoupíte levně?

 

Natural 95 tak překonal předchozí maximum 36,25 koruny za litr z poslední únorové soboty letošního roku. Litr benzinu nyní stojí o 25 haléřů více než před měsícem, diesel je v meziměsíčním srovnání dražší o 63 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,73 koruny, nafta o 3,67 Kč.

 

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klab tn.cz / Mediafax