Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.4. 2009 07:18

Češi mají šestý nejnižší plat z vyspělých zemí. VELKÉ SROVNÁNÍ

Ze třiceti zemí OECD je v Česku čistý průměrný výdělek šestý nejnižší. Hůře jsou na tom jen Polsko, Turecko, Slovensko, Maďarsko a Mexiko.

Zaměstnavatelé ve všech vyspělých zemích strhávají svým zaměstnancům z jejich hrubé mzdy daně a pojištění. Výše čisté mzdy tak záleží nejenom na výši hrubé mzdy, ale i na sazbě daně z příjmu a sociálního a zdravotního pojištění.

Například průměrná hrubá mzda v Irsku je patnáctá nejvyšší ze všech třiceti zemí Organizace pro hospodářskou pomoc a rozvoj (OECD), čistá je však šestá nejvyšší. Důvodem jsou nízké povinné odvody.

Za rok 2008 vzrostla v Česku průměrná hrubá mzda o 2,1 procenta. To je sice nejméně za posledních deset let, přesto je to při světovém porovnání dobrý výsledek. V mnoha západoevropských zemích totiž vzhledem k finanční krizi reálná mzda dokonce poklesla.

Průměrnou mzdu má každý třetí

Ve všech členských zemích OECD klesá počet lidí s průměrným platem a hodně jich je nespokojených po každém zveřejnění průměrné mzdy v národním hospodářství. Za svoji práci totiž často nemají ani průměrnou mzdu.

Jenomže průměrná mzda je nadhodnocena příjmy občanů s vysoce nadstandardními příjmy. Průměrnou mzdu tak nepobírá přibližně polovina občanů, jak si mnoho lidí myslí, ale podstatně méně. V Evropské unii přibližně každý třetí. V mimoevropských zemích ještě méně.

Mzdové nůžky ve světě se neustále rozevírají, protože příjmy nadprůměrně ohodnocených zaměstnanců rostou vyšším tempem než mzdy ostatních pracujících. Průměrný a vyšší plat pobírají především občané v hlavních městech, kde jsou nejlepší podnikatelské podmínky.

Hrubá a čistá mzda se liší o desítky procent

Hrubá mzda a částka, kterou zaměstnanec skutečně od svého zaměstnavatele dostane, se liší v členských zemích OECD o desítky procent.

Protože situace je v každé zemi naprosto odlišná, tak je v uvedené tabulce průměrná čistá mzda uvedena u svobodného a bezdětného občana nevyužívající žádné možnosti snížení daňové povinnosti.V mimoevropských zemích OECD je zdanění nižší než v evropských zemích. Výjimkou je Irsko, kde jsou veškeré povinné odvody čtvrté nejnižší. Poměrně nízké odvody jsou z evropských zemí ještě ve Švýcarsku a na Slovensku. Více informací najdete na www.finance.cz

Nejvyšší platy jsou ve Švýcarsku

Nejvyšší hrubá i čistá mzda na světě je ve Švýcarsku. Za rok 2007 byl průměrný hrubý plat po přepočtu necelých 49 tisíc euro a vzhledem k tomu, že povinné odvody jsou poměrně nízké, je i průměrná čistá roční mzda ve Švýcarsku nejvyšší na světě.

Ve Švýcarsku je poměrně nízké i sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem. Proto je i celkové zdanění práce v evropském porovnání nízké.

Česko: nižší sociální pojištění a vyšší čistý výdělek

I Češi si však alespoň trochu polepší. Od letošního roku se totiž v Česku snížilo sociální pojištění placené zaměstnancem z 8 % na 6,5 %. Snížila se i sazba sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem z 26 % na 25 %.

Přestože tak má zaměstnanec průměrnou hrubou mzdu stejnou jako v roce 2008, je jeho čistá mzda vyšší o několik stokorun. Čistý výdělek za rok 2009 proto bude vyšší než za rok 2008, i kdyby nedošlo ke zvýšení průměrné hrubé mzdy.

ina TN.cz
Reklama