Česko proti EU. Měl Nečas smlouvu podepsat? HLASUJTE!

Česká republika se připojila k Británii a odmítá se přidat k fiskální unii. Nečas jako důvod odmítnutí uvedl ratifikační důvody.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyjádřil překvapení nad tím, že Praha změnila svůj postoj ohledně fiskálního paktu poté, co jej podpořila na summitu v prosinci.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova

 

"Český premiér nám řekl, že si z ústavních důvodů nepřál přistoupit k budoucí smlouvě. Vzali jsme na vědomí toto rozhodnutí," řekl Sarkozy. "Nejsem natolik obeznámen s tím, co se děje v Praze, abych mohl pochopit, proč to, co bylo přijatelné v prosinci, již není přijatelné teď," podivil se francouzský prezident.

 

PSALI JSME:

Václav Klaus je za českým NE FISKÁLNÍ UNII, píše zahraniční tisk

 

"Všechny země deklarovaly svůj záměr podílet se na finančním paktu s výjimkou Británie a České republiky," uvedl podle agentury AFP švédský premiér Fredrik Reinfeldt.

 

Podle Reinfeldta český premiér uvedl, že k odmítnutí připojit se k paktu ho vedly "ratifikační důvody". Prezident Klaus už předem deklaroval, že dohodu o fiskální unii nepodepíše. Česká republika prostřednictvím Nečase také krtizovala, že text málo tlačí na předlužené země.

 

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy nicméně oznámil, že ze 27 zemí Evropské unie se na bruselském summitu rozhodlo připojit k fiskální unii zaměřené na prevenci budoucích dluhových krizí jen 25.

 

PSALI JSME:

Ekonom: Eurozóna je hořící dům. Vstoupí do něj Češi?

 

"Celkem 25 členských států se připojilo a podepíše fiskální pakt," napsal podle agentury AFP Van Rompuy na Twitter. Svůj podpis odmítly připojit pouze Británie a Česká republika. Obě země se však ještě mohou rozmyslet.

 

Dohoda o fiskální unii by měla být podepsána při slavnostním ceremoniálu 1. března, kdy se vedoucí představitelé EU sejdou na příštím summitu.

 

Anketa

Měl premiér Nečas podpořit smlouvu o fiskální unii?

Hlasovalo 7522 lidí.
Smlouva má zpřísnit rozpočtový dohled v EU a zajistit účinnější vymáhání dohodnutých fiskálních pravidel. Platit by měla pro členy eurozóny, další státy z EU se k ní mohou připojit, její ustanovení by pro ně ale měla platit až po jejich přijetí společné evropské měny. Země by měly na základě nového paktu do svého práva, nejlépe přímo do ústav, zakotvit pravidlo vyrovnaných či přebytkových strukturálních rozpočtů.

 

Smlouva musí být oficiálně podepsána začátkem března a vstoupí v platnost, jakmile ji ratifikuje 12 zemí.

tn.cz / mediafax / hru