Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.5. 2009 13:02

Češi nekupují zájezdy. Čekají na nabídku "last minute“

Cestovní kanceláře hlásí pokles prodeje zájezdů. Lidé čekají na slevy. Se slevou nabízejí cestovky už zájezdy za deset týdnů.

Prodej letních dovolených se cestovním kancelářím nedaří tak jako loni. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří České republiky koupili Češi zatím zhruba o 15 procent zájezdů méně.

Mluvčí asociace Jan Papež tvrdí, že tržby kvůli konkurenčnímu boji na trhu klesly ještě více. Lidé prý navíc do poslední chvíle čekají na slevy.

Dále čtěte:
-DOVOLENÁ: Kam vyrazit za méně než 10, 15 a 20 tisíc. MANUÁL
-Nejlevněji je pro Čechy v Buharsku, Slovensko zdražilo
-K Jadranu letos s řízky i paštikami. Chorvati zvýšili limit pro dovoz jídla

"Extrémní tlak na trh znamenal pokles reálných cen a tedy tržeb u většiny cestovních kanceláří. Některé kanceláře nabízejí již nyní last momenty na srpen, a to je v důsledku kontraproduktivní," uvedl Papež. Jako příklad takové kanceláře uvedl CK Fischer.

Mluvčí Fischera Daniel Plovajko potvrdil, že nabídka "na poslední chvíli" přišla letos mnohem dříve než loni. Zatímco v minulosti cestovní kanceláře začaly nabízet zájezdy se slevou zhruba tři týdny před odletem, nyní je to i deset týdnů.

Podle Plovajka za tím stojí hoteliéři ve většině letovisek, kteří slevami pro vybrané cestovní kanceláře reagují na poklesy prodejů.

"Kvůli krizi je letos velká skupina klientů, kteří s výběrem dovolené čekali až na lastminutové nabídky," uvedl Plovajko. Díky slevám prý Fischer nyní po přechodném poklesu prodává o 15 procent zájezdů více než loni.

"Krize se u nás projevila stagnací u leteckých pobytových zájezdů," sdělil marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Lidé prý shánějí především kratší osmidenní pobyty, zatímco dříve chtěli spíše 11 až 12 dnů. U Čedoku klesl prodej autokarových zájezdů především do Chorvatska, naopak větší zájem je o prodloužené víkendy v evropských metropolích.

V popředí zájmu dovolenkářů se u leteckých zájezdů drží řecké ostrovy. "V případě zájezdů s vlastní dopravou zaznamenáváme aktuálně třetinový nárůst zájmu o dovolenou v Itálii, naopak značný pokles zájmu o pobyty na Slovensku," sdělila Pavlína Pešová z Firo-tour.

Výrazný odklon Čechů od cestování na Slovensko potvrdil Petr Krč, majitel CK Atis, která se specializuje na pobyty na území bývalého Československa. U Atisu naopak o pět procent vzrostl zájem o dovolenou v tuzemsku.

Zájezdy na léto začínají cestovní kanceláře obvykle nabízet počátkem prosince. Aby co nejdříve zaplnily nasmlouvané kapacity a snížily tím riziko ztrát, snaží se zájezdy rychle prodat se slevou.

Slevy se postupem času snižují a v průběhu dubna začínají cestovní kanceláře prodávat zájezdy za plnou cenu. První klienti letí na letní dovolenou v polovině května.

tn.cz / Mediafax