Co jíme a pijeme

Češi pijí více alkoholu. Zelenině, ovoci a chlebu příliš nefandí. SROVNÁNÍ OD ROKU 1989

Spotřeba potravin, nápojů a cigaret
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Spotřeba některých potravin v Česku klesá. Snědli jsme především méně chleba, hovězího, ovoce, zeleniny, brambor, cukru a vypili méně nealkoholických nápojů. Naopak těch alkoholických pijeme více. Krom toho jíme také více ryb či čokolády.

Spotřeba potravin byla silně ovlivněna především nižší domácí produkcí, ale také nižším dovozem. "Spotřeba potravin je ve velké míře závislá na ceně. Svou roli však hraje i turistický ruch, počet cizinců v naší populaci, zdravotní osvěta, masivní reklama a dostupnost jednotlivých druhů potravin na trhu," vysvětlil na tiskové konferenci Zdeněk Kobes z Českého statistického úřadu.
 

V posledních letech pokračuje klesající trend ve spotřebě chleba, zatímco v roce 1989 v průměru 1 Čech snědl 56,8 kg za rok, v roce 2012 už to bylo jen 41,3 kg. Snížila se také spotřeba trvanlivého pečiva. Naopak se výrazně zvýšila spotřeba mouky, v průměru o 5 kilogramů. Je tak možné, že někteří lidé si pečou chléb doma.
 

Díky zdražování masa ho jíme také méně, oproti roku 2011 se v roce 2012 snížila jeho spotřeba o 1,2 kg. Nejvíce poklesla spotřeba hovězího, nejvyšší růst naopak zaznamenalo drůběží maso.
 


 

Dobrou zprávou je to, že roste spotřeba mléka a mléčných výrobků. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán u jogurtů, podmáslí a ostatních mléčných výrobků.
 

Spotřeba ovoce a zeleniny byla poznamenána nižší tuzemskou produkcí i nižšími dovozy. Ovoce bylo v roce 2012 spotřebováno o téměř 5 kg méně (74,6kg). Výrazný byl pokles spotřeby zeleniny, a to o 7,6 kg (na 77,8 kg).
 


Pozitivním trendem je pokles spotřeby cukru o 4,1 kg, mírně se snížila i spotřeba včelího medu. Vzrostla ale spotřeba čokolády, čokoládových i nečokoládových cukrovinek a cukrářských výrobků. O 0,3 kg se snížila i spotřeba soli, přesto dosáhla 5,9 kg.
 


 

Nepříliš pozitivním je ale to, že pijeme více alkoholu. Celková spotřeba alkoholu vzrostla o 6,4 l (na 175,2 l). Nejvíce vzrostla spotřeba piva (o 6,1 l na 148,6 l), vína bylo zkonzumováno o 0,4 l více, roční spotřeba tak činí 19,8 l. Naopak spotřeba lihovin poklesla o 0,2 l (na 6,7 l). Z celkového objemu spotřeby zaujímá pivo 85 %, víno 11 % a lihoviny 4 %.  Spotřeba cigaret poklesla o 41 kusů, na 1 947 kusů.
 

tn.cz / hmr