Češi po pěti letech sporů vysoudili na Evropské komisi 300 milionů

Česká republika zvítězila ve sporu s Evropskou komisí (EK) za 12,29 milionu eur, tedy zhruba 300 milionů korun, který se týkal přebytečných zásob zemědělských produktů při vstupu ČR do Evropské unie.

Češi se s Evropskou komisí soudili od roku 2007, porotože podle nich evropští komisaři překročili své pravomoci a zemi neoprávněně pokutovali.  "Je to významný úspěch, který po téměř pěti letech soudního sporu korunuje dlouholeté úsilí ministerstva zemědělství a ministerstva zahraničí a který potvrzuje, že Česko bylo ze strany EK neprávem uložena sankce," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) a dodal: "Od začátku jsme byli přesvědčeni, že ČR v době svého přistoupení k EU neporušila pravidla, a proto se rozhodla s EK soudit."

 

Rozsudek ve čtvrtek vynesl evropský Tribunál, EK se může proti verdiktu ale ještě odvolat k Soudnímu dvoru Evropské unie, a to do dvou měsíců. Česká strana teď bude podle Bendla požadovat, aby komise ministerstvu zemědělství peníze vrátila a rezort je mohl použít, jak bude potřebovat.

 

Po vstupu Česka do unie stanovila EK, podle jejího mínění, přebytečné zásoby zemědělských produktů u všech nových členských zemí, jedinou výjimkou bylo Maďarsko. Jednotlivé položky s nadlimitními zásobami EK zveřejnila v květnu 2007, tedy tři roky od vstupu nové desítky států, mezi kterými byla i ČR. Tehdy komise zároveň určila částky, které musí státy do unijního rozpočtu zaplatit.

 

Česko mělo mít přebytečné zásoby drůbežího masa, rýže, konzervovaných žampionů, mandarinek, ananasů a ovocných džusů. Ministerstvo zemědělství sankci splatilo během čtyř let a plnou úhradu dokončilo v roce 2010.

 

Proti rozhodnutí EK podaly žalobu kromě ČR také Polsko, Litva a Slovensko. Česká republika ve své žalobě ze 4. července 2007 poukázala na překročení pravomocí EK, nepřiměřenost opatření, neexistenci metodiky, netransparentní postup a nedostatečné odůvodnění rozhodnutí ze strany EK.

tn.cz / Mediafax