Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 2. 2013
zajímavý průzkum

Češi pozor, bez zeleniny a ovoce z ciziny vymřeme!

Stánek se zeleninou
Zdroj: Mediafax

Česko je výrazně závislé na dovozech ovoce a zeleniny, a to i u druhů, které se v tuzemsku tradičně pěstují.

V loňském roce se podle údajů ČSÚ do země dovezlo zeleniny, ovoce a ořechů v součtu za 22,5 miliardy Kč. Nejvíce výpěstků se dováží ze Španělska.
 

Nepříznivý vývoj si začaly uvědomovat i úřady. Součást dlouhodobé strategie, kterou nedávno představilo ministerstvo zemědělství, jsou také opatření pro růst soběstačnosti Česka u ovoce a zeleniny.
 

Podle údajů ministerstva zemědělství pocházely v roce 2011 z dovozu téměř dvě třetiny domácí spotřeby zeleniny a zhruba čtvrtina snědeného ovoce mírného pásma. Loni se zeleniny dovezlo za více než deset miliard korun, z toho pětina pocházela ze Španělska.
 

Na pomyslné druhé příčce skončilo Nizozemsko s 1,7 miliardy Kč, více než miliardu přesáhly dovozy z Německa i Polska. Ovoce a ořechů se dovezlo nejvíce také z pyrenejského poloostrova, druhým nejvýznamnějším dovozcem ovoce do Česka je Itálie.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Zdravé ovoce: Které si můžete dopřát i při dietě?
Ovoce, které vás chrání před nemocí
Mořské řasy: Spása pro naše tělo

 

Významnou část importů ovoce představují exotické druhy, ve velkém se ale do země vozí i ovoce mírného pásma. "Pokud bychom vztáhli soběstačnost u ovoce mírného pásma v čerstvém stavu, odhaduji naši soběstačnost kolem 40 %," řekl ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Například u hrušek je podle něj stát soběstačný jen z jedné pětiny. "To je tristní stav u našeho historicky tradičního druhu ovoce," podotkl Ludvík s tím, že podobná situace je také u švestek, broskví či meruněk.

 

 

sta, tn.cz ČTK
Reklama