České dráhy po letech znovu v zisku. Vydělaly téměř půl miliardy

České dráhy
Zdroj: Mediafax
České dráhy vydělaly v roce 2011 bezmála půl miliardy korun - ilustrační foto

České dráhy vydělaly v loňském roce 491,2 milionu korun. Většina zisku však pochází z prodeje majetku. Osobní přeprava skončila ve ztrátě 583 milionů.

České dráhy se potýkají s malým zájmem o přepravu lidí a nákladů. Jak vyplývá z výroční zprávy, většina zisku pochází z prodeje majetku Českých drah (ČD) a to i přes to, že v oproti roku 2010 využívalo služeb Českých drah více cestujících. Informace vyplývají z výroční zprávy, kterou ČD zveřejnily na svém webu.
 

Provozní výnosy skupiny loni dosáhly 37,65 miliardy korun. Oproti předchozímu roku tak stouply o 1,9 miliardy korun. Z toho tržby z hlavní činnosti zaznamenaly nárůst o 1,3 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 3,9 procenta. Provozní zisk dosáhl výše 6,7 miliardy korun. Meziročně se zvýšil o dvě miliardy (+43 procent).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Novinka Českých drah: Zavádějí vagony jen pro ženy!

 

České dráhy vykázaly zvýšené tržby v osobní i nákladní přepravě. Zisky z přepravy cestujících se zvýšily o 322 milionů na 19,2 miliardy korun. Přesto byla osobní doprava nakonec ve ztrátě 583 milionů korun. Tržby v nákladní dopravě vzrostly o 280 milionů na 14,38 miliardy. I tak ovšem bylo toto odvětví ve ztrátě 72 milionů korun.

 

Z údajů ve výroční zprávě vyplývá, že se na pozitivním výsledku skupiny podílel především prodej řízení provozu Správě železniční dopravní cesty, na němž České dráhy vydělaly 256 milionů korun, a prodej dalšího majetku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / hru