Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

České dráhy "ztratily" 8 miliard, tvrdí odbory

Vlak, ČD, České dráhy
Zdroj: Jindřich Kodíček
Odbory obvinily České dráhy, že v účetnictví ztratily přes 8 miliard korun. Ilustrační foto.

Bývalí členové dozorčí rady ČD a odboráři říkají, že z účetnictví podniku zmizelo přes osm miliard korun.

Českým drahám (ČD) loni z účetnictví zmizelo přes osm miliard korun. Tvrdí to bývalý náměstek ministra dopravy Zdeněk Žák a odborář Jaromír Dušek. Peníze zaplatil drahám stát za majetek, který byl převeden na Správu železniční a dopravní cesty (SŽDC).


Podle bývalého předsedy dozorčí rady drah a někdejšího náměstka ministra dopravy Zdeňka Žáka nebylo vedení ČD na začátku minulého roku schopné vysvětlit, kam se peníze poděly.


Dozorčí rada přitom podle Žáka k jejich čerpání musela dát souhlas. Žáka loni v dubnu tehdejší ministr dopravy Petr Bendl po třech měsících odvolal z funkce pro ztrátu důvěry.


ČD: Koupily jsme nové vozy


"Není nikde doložitelné, že byly tyto prostředky věrohodně a se souhlasem dozorčí rady využity," řekl odborář Jaromír Dušek. Ten seděl v dozorčí radě do konce roku 2008.


Dráhy informaci popřely. Prostředky podle mluvčího Petra Šťáhlavského vynaložily na nákup železničních vozů. Například typu City Elephant nebo Regionova. Část peněz šla také do oprav interiéru starých vozů.


"Není možné, aby se z hospodaření Českých drah ztratily jakékoliv peníze. Pokud dráhy investují, je to vždy pod dozorem," odmítl tvrzení Žáka a Duška mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.


Poslechněte si vyjádření Duška, Štáhlavského a Hanzelky:

ČD dostaly za převedení části majetku na SŽDC celkem 12 miliard korun. Podle Šťáhlavského podnik použil asi dvě miliardy na úhradu ztráty ze zajišťování dopravní obslužnosti krajů, dvě miliardy vrátil SŽDC a osm miliard použil na nákup nových železničních vozidel.


Drahám chybějí peníze, omezily spoje


Obvinění, kterému ale chybějí konkrétní důkazy, se objevilo v situaci, kdy dráhy ruší spoje, aby ušetřily peníze. Poslední rušení proběhlo při prosincové změně jízdního řádu. Více TADY. Další škrty mají přijít v březnu. Podívejte se na listopadovou reportáž:

 

Před rokem vedení drah žádalo od státu dotace na dofinancování osobní železniční dopravy a kvůli nedostatku financí následně zrušilo část spojů. V červnu tak například v Královéhradeckém kraji vyjelo o 8,5 procenta méně vlaků.

ČTK, hav s přispěním Jakuba Vrány TN.cz