Česko se topí v dluzích. Stát a domácnosti dohromady dluží skoro 3 biliony

Česko a češi dluží s trochou nadsázky, kam se podívají. Stát má clekový dluh 1,873 bilionu korun, občané, respektive domácnosti dluží bankám celkem více než 1,1 bilionu korun.

Zahraniční dluh České republiky vzrostl v roce 2011 meziročně o 106 miliard na 1,873 bilionu korun, představoval tak 49,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Informovala o tom v pátek Česká národní banka (ČNB).

 

Ve čtvrtém čtvrtletí 2011 poklesl deficit investiční pozice České republiky vůči zahraničí v porovnání s předchozím čtvrtletím o 41,6 mld. Kč a činí 1,895 bil. Kč. Poměr schodku k HDP v běžných cenách se snížil na 49,7 procenta. V meziročním srovnání je schodek investiční pozice o 64,7 mld. Kč vyšší.

 

Objem zahraničních aktiv bankovního sektoru vč. ČNB se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil zejména v položce devizových rezerv ČNB. Jejich přírůstek ovlivnily kladné saldo transakcí platební bilance (klientské operace, připsané výnosy z prostředků uložených v zahraničí) a dále kurzové dopady z důvodu oslabení kurzu koruny vůči koši rezervních měn. U obchodních bank stav zahraničních aktiv poklesl vzhledem ke splácení depozit a úvěrů dříve poskytnutých do zahraničí. Zahraniční aktiva ČNB tvoří 31,8 procenta z celkových aktiv investiční pozice; aktiva obchodních bank (bez cenných papírů) zaujímají 18,5 procenta.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ostuda! Ministerstvo obrany dluží řemeslníkům

 

Růst zahraničních aktiv podnikového sektoru souvisel s navyšováním stavu přímých investic v zahraničí a širším poskytováním vývozních úvěrů zahraničním partnerům. V navýšení stavu tuzemských přímých investic v zahraničí se promítly růst odhadovaného podílu tuzemských vlastníků na reinvestovaném zisku, dále poskytované finanční úvěry zahraničním dceřiným firmám a splátky dříve přijatých úvěrů1). Příznivě ovlivnily vývoj aktiv i kurzové a cenové rozdíly. Aktiva podnikového sektoru vč. přímých investic tvoří 25,2 procenta celkových aktiv.

 

Stav zahraničních pasiv investiční pozice se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 80,4 mld. Kč na 4,460 bil. Kč. Meziroční přírůstek činí 207 mld. Kč především v důsledku růstu závazků z přímých zahraničních investic a ostatních pasív podnikového sektoru.

 

Dlužíme přes 1,1 bilionu

 

Zadlužení českých domácností vzrostlo ke konci února tohoto roku na 1,119 232 bilionu korun. Informovala o tom v pátek Česká národní banka (ČNB).

 

Ve srovnání s předchozím měsícem tak zadlužení domácností vzrostlo o 989 milionů korun, což představuje meziměsíční růst o 0,09 procenta.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ransdorfovi hrozí kvůli dluhům exekuce! Jeho manželka se bojí o střechu nad hlavou

 

V meziročním srovnání vzrostlo zadlužení domácností v České republice o 60,19 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 5,66 procenta.

tn.cz / mediafax / hru