Česko vyhrálo arbitráž o Union banku. Miliardy platit nebude

Ministerstvo financí vyhrálo arbitráž s nizozemskou společností Invesmart. Ta chtěla sedm miliard korun za porušení práv zahraničních investorů.

Vlastník zkrachovalé Union banky podala minulý rok na ČR žalobu kvůli postupu ministerstva financí při krachu banky. Žalobu postavila na česko-nizozemské smlouvě o podpoře a vzájemné ochraně investic, uzavřené před 15 lety.


Invesmart namítal, že mu ministerstvo neposkytlo stejnou podporu jako ostatním konkurenčním bankám.

 

Arbitrážní nález ale nárok investora zcela zamítnul a výslovně konstatoval, že Česká republika neporušila žádnou svoji mezinárodněprávní povinnost. Hlavní líčení probíhalo v Londýně v listopadu 2008.

 

“Líčení mělo zásadní význam pro změnu vnímání České republiky jako státu, který trvale porušuje práva zahraničních investorů. Věřím, že bude postupně klesat počet žalob proti České republice," řekl ministr financí Eduard Janota.

 

Díky patří i Kalouskovi

 

"Ukazuje se, že důrazná strategie ministerstva financí vede k účinné obraně ekonomických zájmů České republiky. V této souvislosti chci ocenit podíl svého předchůdce Miroslava Kalouska na této úspěšně ukončené arbitráži,“ dodal.

gib tn.cz / Mediafax