Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 8. 2013
ekonomický vývoj

ČNB: Česká ekonomika se letos propadne o 1,5 procenta. Příští rok by však mohla začít růst

Česká národní banka-13
Zdroj: Jindřich Kodíček

Nepotrvá to dlouho a česká ekonomika by se mohla odrazit od dna. Letos však na tom bude ještě hůře, než se původně očekávalo. Vyplývá to z makroekonomické prognózy České národní banky (ČNB). Ta totiž odhaduje, že letos tuzemská ekonomika klesne o 1,5 procenta, příští rok by však mohla o 2,1 procenta růst.

ČNB tak odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok viditelně zhoršila, původně se totiž předpokládal pokles pouze o 0,5 procenta. Naopak zlepšila jejich očekávání pro rok příští o tři desetiny. Důvodem má být mimo jiné to, že odeznění vlivu úsporných opatření bývalé vlády. "HDP sice letos v úhrnu klesne, ale od druhého čtvrtletí bude docházet k pozvolnému oživování," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

 

Bankovní rada České národní banky současně ponechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tedy i po čtvrtku zůstala na 0,05 procenta. Naposledy sazby banka změnila loni v listopadu. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo všech sedm centrálních bankéřů.

 

"Důvody pro růst sazeb nyní prakticky neexistují. Česká ekonomika je v krizi a potřebuje podporu, kterou jí nízké sazby dávají. Snižování sazeb do záporu také nehrozí, protože je spíše experiment, než promyšlená strategie," uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

 

Proto podle něj úrokové sazby zůstanou ještě řadu měsíců beze změny. "Ekonomika ale naznačuje mírné zlepšení, a ve chvíli, kdy začne výrazněji růst, pak přijdou na řadu opět vyšší sazby. Letos to ale rozhodně nebude," dodal.
 

tn.cz / ČTK / mrk
Reklama