ČNB odebrala licenci Vojenské družstevní záložně

Česká národní<br>banka-2
Zdroj: Jindřich Kodíček

Česká národní banka (ČNB) odejmula Vojenské družstevní záložně povolení působit jako družstevní záložna, důvodem byly přetrvávající závažné nedostatky v podnikání této společnosti.

ČNB to uvedla ve své středeční zprávě.

 

„Vojenská družstevní záložna nebyla dlouhodobě schopna plnit zákonem stanovené minimální požadavky na kapitálové vybavení, což ohrožovalo její finanční stabilitu a zájmy jejích vkladatelů. Vedle toho byla zjištěna i četná pochybení, jako překračování limitů úvěrové angažovanosti nebo nedostatky v řídicím a kontrolním systému,“ uvádí ČNB.

 

"Záložna je soukromým subjektem, který ale využívají zejména vojáci a zaměstnanci resortu. V každém případě se lidé z resortu o své úspory bát nemusí, jelikož jsou vklady pojištěné do výše sta procent," řekl agentuře Mediafax již dříve Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.

 

Vojenská družstevní záložna (VDZ) vykazovala ke konci října 2010 objem klientských vkladů 137 milionů korun a celkovou bilanční sumu zhruba 165 milionů korun. Podle výše objemu klientských vkladů činil podíl VDZ na trhu družstevních záložen 0,8 procenta.

 

Naposledy ČNB odejmula povolení k činnosti v sektoru družstevních záložen Úvěrnímu družstvu PDW Praha v březnu 2010. Důvodem byly rovněž závažné nedostatky v činnosti.

 

Celý sektor družstevních záložen měl na konci letošního třetího čtvrtletí bilanční sumu převyšující 18,4 miliardy korun. „K dnešnímu dni má platnou licenci 14 družstevních záložen,“ připomíná ČNB.

Mediafax