ČOI: V prosinci odhaleno rekordní množství špatné nafty

Kontroly inspektorů České obchodní inspekce (ČOI) na čerpacích stanicích v prosinci zachytily nejvíc vadných vzorků nafty v loňském roce.

Ze 76 vzorků plných devět nevyhovělo v jednom nebo dvou kritériích hodnotám stanoveným příslušnou normou, z toho u čtyřech z nich bylo zjištěné porušení velmi závažné, informuje Česká obchodní inspekce o výsledcích kontrol z loňského prosince.
 

"Velmi závažné porušení" v řeči inspektorů znamená, že takové vzorky budí podezření na neoprávněnou manipulaci s pohonnou hmotou.

ČTĚTE TAKÉ:
ČOI rozjela kontroly trhovců. Třetina měla problém

 

Počet nevyhovujících vzorků motorové nafty se projevil také na zvýšení celkového průměru nejakostních paliv v prosinci, a to na 7,4 % - ve srovnání s listopadem došlo ke zvýšení o více než 3 %. U benzinů nevyhověl pouze jeden vzorek ze 70 odebraných.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Česká obchodní inspekce však odmítla adresy konkrétních provozoven zvěřejnit. "S prodejci špatné nafty jsme zahájili správní řízení a do jejich ukončení není možné adresy konkrétních čerpacích stanic uvádět," vysvětlila mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. Doplnila pouze, že nejvyšší loňská udělená pokuta prodejci špatného benzinu a nafty byla 1,5 milionu korun.
 

tn.cz / gar