Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 7. 2010

ČSOB nemusí kvůli převzetí IPB platit společnosti General Factoring 40 miliard korun

Rozhodčí tribunál zamítl v plném rozsahu žalobu General Factoring, která požadovala po Československé obchodní bance (ČSOB) 40 miliard korun v souvislosti s převzetím IPB. Vyplývá to z konečného a závazného rozhodčího nálezu, který byl v pátek doručen ČSOB.

Žalobu podala v roce 2002 společnost IP banka (dřívější název Investiční a Poštovní banka) a domáhala se v ní 40 miliard korun jakožto tvrzené hodnoty podniku IPB, který byl smlouvou o prodeji podniku dne 19. června 2000 převeden ČSOB. IP banka také zpochybňovala samotnou smlouvu o prodeji podniku. Poté, co byl na majetek IP banky prohlášen konkurs, prodala správkyně konkursní podstaty tuto údajnou pohledávku za ČSOB v prosinci 2004 ve veřejné dražbě. Nabyvatelem se stala společnost General factoring ze Slovenska, která ji vydražila za 104 milionů korun. Nynější rozhodnutí všechny výše zmíněné nároky zamítlo.

 

"ČSOB vždy tvrdila, že nároky uplatňované společností General factoring jsou zcela nedůvodné. Arbitrážní nález mimo jiné potvrzuje, že IPB měla v okamžiku převzetí ze strany ČSOB vysoce zápornou hodnotu, že smlouva o prodeji podniku je platnou smlouvou, která netrpí žádnými nedostatky a že tvrzení žalobce o způsobené škodě je zcela neopodstatněné," komentovala verdikt rozhodců mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

 

Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v České republice. ČSOB patří pod mezinárodní bankovní a pojišťovací skupinu KBC, která aktivně působí v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Pod značkou ČSOB působí skupina v bankovnictví, pojištění, správu aktiv, penzijních fondech a leasingu, pod značkou Poštovní spořitelna v bankovnictví v síti pošt, hypotéky uzavírá Hypoteční banka a ČMSS financuje bydlení.

tn.cz / Mediafax
Reklama