ČSSD požaduje zvyšovat nájemné maximálně jednou za dva roky

Peníze a bydlení. Ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj
ilustrační foto

Majitelé bytů by mohli svým nájemcům zvyšovat nájem jen jednou za dva roky a maximálně o 15 procent, počítá s tím návrh ČSSD, kterým se bude ve středu zabývat vláda. Sociální demokraté tak reagují na to, že k 31. prosinci loňského roku skončila ve většině měst a obcí období regulace nájemného.

Postupnou deregulaci, tedy že stát přestane určovat maximální roční zvýšení nájemného, schválili poslanci před pěti lety. Dohodl se však kompromis v případě krajských měst (kromě Ostravy a Ústí nad Labem), kde regulace nájemného vyprší až ke konci roku 2012. Hlavním důvodem byl fakt, že krajská města jsou drahá a přechod k deregulovanému nájemnému je v jejich případě složitější.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KALKULAČKA: Regulovaný nájem stoupne až o 50 %

 

Předkladatelé upozorňují na to, že v současné době chybí způsob, jak řešit otázku navýšení nájemného, pokud se na něm majitel se svým nájemcem nedohodne. Jediným řešením je předat spor k soudu, který určí spravedlivý nájem.

 

Sociální demokraté proto stanovují rámec, jak celou situaci s deregulací nájemného řešit. Navrhují mimo jiné, aby vláda určovala cenové mapy, vzorce a postupy, kterými by se musel soud při určování nájmu řídit.

 

Období regulovaného nájemného skončilo k 31. prosinci loňského roku například v Pardubicích, Aši, Mostě, Kroměříži či Chrudimi.

tn.cz / Mediafax