ČSSD: spotřební daně zvýšit, veřejné zakázky zlevnit

Jiří Paroubek a Jiří Havel
Zdroj: Mediafax
Jiří Paroubek a Jiří Havel. Ilustrační foto

ČSSD chce například zvýšit spotřební daně. Nelíbí se jim ani předražené veřejné zakázky.

Zvýšení spotřebních daní či snížení angažmá Armády České republiky. To jsou některá z opatření, jimiž hodlají sociální demokraté bojovat proti deficitu veřejných financí. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl předseda strany Jiří Paroubek a europoslanec Jiří Havel.

 

S komplexním návrhem opatření chce ČSSD přijít 10. ledna. Do té doby soupis vytvoří ekonomický expert ČSSD Jiří Havel.

 

Další problém ČSSD vidí v předražených veřejných zakázkách. Jako příklad Havel uvedl město Pardubice, kde se prý díky transparentnosti výběrových řízení podařilo výrazně snížit náklady na veřejné zakázky. Tento problém se podle Paroubka týká především stavebních zakázek, u nichž by ČSSD chtěla snížit limity na stavby, aby se mohlo zúčastnit větší množství firem.

 

ČSSD chce dále zefektivnit čerpání evropských fondů a zkusit v Bruselu vyjednat snížení či úplné zrušení povinnosti financování projektů z evropských fondů.

 

Další návrhy se týkají zavedení daňové progrese u fyzických i právnických osob či zvýšení spotřební daně na alkohol a cigarety.

 

ČSSD by chtěla také snížit angažovanost armády v zahraničních misích, neboť tyto mise neúnosně zatěžují státní rozpočet.

 

ČTĚTE TAKÉ: Paroubek: Kvůli ODS stát asi zaplatí 130 miliard

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

gib tn.cz / Mediafax