Čtyři muži chtěli zničením synagogy rozpoutat svatou válku

Čtyři muži, které FBI zatkla během příprav bombových útoků na židovskou komunitu v New Yorku, chtěli rozpoutat svatou válku.

"Jsou to extrémně nebezpeční muži. Představují mimořádné riziko ohrožení společnosti," řekl před soudem prokurátor Eric Snyder. "Tito lidé chtějí zabíjet Židy," dodal Snyder.


Soudkyně federálního soudu ve městě White Plains Lisa Smithová poté nařídila, že James Cromitie (55), David Williams (28), Onta Williams (32) a Laguerre Payen (27) zůstanou ve vězení.


Video ze zatýkání


Cromitie a oba Williamsové jsou Američané, Laguerre Payen pochází z Haiti. Podle policie zatčení muži mají záznamy v trestním rejstříku a k islámu mohli přestoupit během svého pobytu ve vězení.


Vůdcem skupiny byl údajně James Cromitie. Právě on vybral synagogy v části Bronxu zvané Riverdale za cíl útoku. "Nejlepší cíl (Světové obchodní centrum) už byl zasažen," údajně řekl Cromitie.


"Prohlásili, že chtěli spáchat džihád," řekl komisař newyorské policie Raymond Kelly. "Cítili se dotčeni tím, co se dělo v Afghánistánu a Pákistánu, kde byli zabíjeni muslimové. Prohlásili, že pokud by při tomto útoku zemřeli Židé, pak by to bylo správné," dodal Kelly.


Americký Úřad pro vyšetřování (FBI) muže téměř jeden rok sledoval v operaci zaměřené proti terorismu. Agenti FBI jim prodali neaktivní rakety země-vzduch, které chtěli použít na sestřelení vojenských letadel z letecké základny newyorské Národní gardy v Newburghu, a falešné výbušniny.


Ty potom ve středu pozdě večer (ve čtvrtek brzy ráno našeho času) muži umístili do dvou aut zaparkovaných před synagogami židovské komunity v newyorské čtvrti Bronx. V každém autě bylo 17 kilogramů falešné trhaviny C-4.


Každý z mužů je obviněn ze spiknutí s použitím zbraně hromadného ničení na území Spojených států. Za to jim hrozí trest doživotí. Další obvinění se týká spiknutí za účelem získání a použití protiletadlových střel rovněž s maximálním trestem doživotí.

tn.cz / Mediafax