Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

POZOR! Zelí z Polska obsahuje kyselinu mravenčí

Zelí dovezené z Polska obsahuje kyselinu mravenčí, varuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Zelí vzbudilo pozornost inspektora tím, že ve složení potraviny na obalu byla konzervační látka E 236. To je označení pro kyselinu mravenčí, která se v současnosti používá jako konzervant krmiv pro hospodářská zvířata. Přítomnost látky potvrdila laboratorní analýza, a proto inspekce nařídila dovozci, společnosti Hortim - International s r.o. Ostravy – Třebovice, stažení uvedené potraviny z distribuční sítě.

 

"Výrobek nevyhověl z hlediska přítomnosti kyseliny mravenčí, která byla v odebraném vzorku zjištěna v množství 2116 mg/kg. Potravina byla vyhodnocena jako nevhodná k lidské spotřebě z důvodu kontaminace cizorodou látkou, protože kyselina mravenčí není vyhláškou č. 4/2008 Sb. povolena," upřesnil mluvčí. Nebezpečné Kysané zelí bílé ELTOM 500 gramů má datum splatnostni 10. 07. 2012.

 

 

PSALI JSME:

Další potravinová pohroma z Polska. Okurky a kysané zelí obsahovaly mravenčí kyselinu

 

Dovozce stáhnul z pultů celkem 578 kusů výrobku, ke spotřebitelům se dostalo podle informací inspekce 22 balení.
Tím, že výrobce nabízí spotřebitelům potravinu obsahující nepovolenou látku, která je způsobilá poškodit lidské zdraví a navíc toto deklaruje na obalu, prokazuje zásadní neznalost bezpečnostních standardů a potravinové legislativy. "Z případů v posledních měsících lze dovozovat, že polské dozorové orgány nemají v současnosti bezpečnost při výrobě potravin plně pod kontrolou," upozornila inspekce.

 

 

Již před třemi týdny inspekce upozornila kvůli kyselině mraveční na kysané zelí z Polska. Konkrétně šlo o Kysané zelí ve slaném nálevu 1 kg, označené dobou použitelnosti do 30. 04. 2012. Ve vzorku SZPI objevila obsah kyseliny mravenčí v množství 1780 mg/kg.

tn.cz / mediafax / hru