Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dana Drábová bude guvernérkou pro atom

Dana Drábová
Zdroj: Mediafax
Dana Drábová

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová zaujme od září místo v Radě guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Podle úterního vydání deníku E15 by o tom měla vláda definitivně rozhodnout ve středu.

"Materiál byl připraven ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí a prošel připomínkovým řízením, takže předpokládám, že se vláda s návrhem ztotožní. Ale uvidíme ve středu,“ řekla deníku E15 šéfka státního úřadu. Zdůrazňuje, že guvernér nezastává post jako osoba, ale jako zástupce členského státu.

 

Diplomatické zdroje deníku naznačují, že do zahraniční energetické agentury míří i expremiér Mirek Topolánek. Místo, o které stojí, by mu mohla poskytnout OECD, respektive její Mezinárodní energetická agentura (IEA).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Letištní skenery hrozí rakovinou, varuje "atomová" Drábová

 

Je to prestižní klub hospodářsky vyspělých států, který společně čelí krizovým stavům v zásobování ropou, řeší záležitosti energetické bezpečnosti a zabývá se ekonomickým rozvojem a ochranou životního prostředí.

 

Podle jednoho z úspěšných českých lobbistů by však nešlo o post ve vedení IEA.

 

V Mezinárodní agentuře pro atomovou energii se Česko bude věnovat koordinaci národních a regionálních projektů, které se zaměřují na rozvoj infrastruktury, bezpečné využívání jaderné energie a ionizující záření v nejrůznějších oborech. "Česká republika tuto oblast nyní koordinuje směrem k MAAE v rámci Evropské unie, takže toto určitě bude předmětem zájmu,“ uvedla Drábová.

 

Nárok na post v Radě guvernérů v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni má Česko na dva roky. Zvyklostí je, že ho obsazuje právě člověk, který stojí v čele Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

 

Topolánek se k postu, o nějž má zájem, vyjadřovat nechce. "Existuje jedna vedoucí pozice v organizaci s větším než evropským působením, je to blízké mému oboru, tedy energetice. Mám zájem do té instituce vstoupit. Ale myslím, že mé šance nejsou velké, tak 30 procent. Jednám o tom s naší diplomacií a některými politiky, protože potřebuji jejich součinnost a podporu. Ale upozorňuji, že o obsazení tohoto postu nerozhoduje Česká republika, takže to není žádná trafika,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro deník Dnes.

 

Topolánkovou kvalifikací by mohlo například být relativně úspěšné řešení ukrajinské plynové krize v lednu roku 2009, kdy se Česká republika ujala předsednictví Evropské unie.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax