Daňová reforma vytáhne lidem z PENĚŽENEK TISÍCE! Sníží PODPORU HYPOTÉK a ruší SUPERHRUBOU mzdu

Daňová reforma, kterou v prvním čtení schválili poslanci, přinese řadu změn. Daň se bude nově platit z hrubé mzdy, a nikoli ze superhrubé jako dosud, zaměstnanci budou platit vyšší sazby na zdravotní pojištění, sníží se naopak podpora hypoték a zruší se daň z dividend.

Asi nejvíce se zaměstnanců dotkne změna platby daně z příjmu – už nebudou odvádět 15 procent ze superhrubé mzdy, která se vypočítávala z hrubé mzdy a zdravotního a sociálního pojištění, ale 19 procent jen z hrubé mzdy. V praxi to znamená, že si pohorší jen lidé s měsíčním příjmem nad 39 tisíc korun hrubého, lidé s nižší výplatou na tom budou o něco málo lépe.


Stále se také čachruje se stravenkami. Pokud budou zrušeny, bude zaveden pro lidi mnohem méně výhodný zaměstnanecký výdajový paušál, kdy si lidé budou moci odečíst ze základu daně 250 korun měsíčně, což však stravenky nemůže nahradit.

 

NAPSALI JSME:

Kalousek připustil VYŠŠÍ DANĚ pro bohaté. Výměnou za 19procentní DPH


Zároveň se však o dvě procenta zvýší odvody pojistného na zdravotní a sociální zabezpečení u zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných. Všichni budou odvádět 6,5 procenta. Podnikatelé také pocítí změnu u hranice pro placení DPH – zatímco nyní tuto daň platí podnikatelé, jejichž obrat je vyšší než milion korun, nově budou DPH platit i podnikatelé s obratem od 750 tisíc korun.


Samostatně výdělečných osob se ale dotknou i další změny. Už nebudou muset na sociálním pojištění platit 29,2 % z poloviny hrubého zisku, ale jen 6,5 % z hrubého zisku, v důchodu ovšem spláčou nad výdělkem, protože stát jim bude vyplácet mnohem menší penzi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PROSTITUTKY žalují RADNICI! Nechtějí platit daně ze sexu


Stát už také nebude tak štědře podporovat úroky u stavebního spoření a hypotéky. Zatímco doteď si lidé mohli ze základu daně odečíst 300 tisíc korun ročně za zaplacené úroky, po zavedení reformy si budou moci odečíst jen 80 tisíc.


Díry v rozpočtu pak hodlá stát zalátat i zvýšením daně z příjmu z hazardních her – firmy budou už od roku 2012 platit 20 procent.
 

TN.cz