Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.1. 2014 10:21
Nové kalkulačky

KALKULAČKY NA ROK 2014: Spočítejte si, jaká bude mateřská, důchody nebo ošetřovné

Dávky 2014
Zdroj: Isifa / Lidové noviny / Viktor Chlad / Mediafax / Peníze.cz, Isifa / Lidové noviny / Viktor Chlad / Mediafax / Peníze.cz

Nový rok je tu a jistě se vám i letos budou hodit kalkulačky dávek, které jsme pro vás připravili ve spolupráci s portálem Peníze.cz. Pomocí unikátních kalkulaček si budeme moci spočítat mateřskou, ošetřovné či různé typy důchodů.

PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ
 

Peněžitá pomoc v mateřství nahrazuje matkám po dobu mateřské dovolené ušlý příjem. Tuto dávku začnou nastávající maminky čerpat nejdříve osm týdnů před porodem. Dále žena čerpá tuto mateřskou 28 týdnů pokud porodila jedno dítě, pokud porodila dvojčata či vícerčata je mateřská 37 týdnů. Jak vysoká bude vaše peněžitá pomoc v mateřství si spočítáte na základě své hrubé mzdy ZDE.
 

OŠETŘOVNÉ
 

Ošetřovné se v letošním roce oproti loňsku nezmění. Tuto dávku můžete čerpat v různých situacích a nemusí to být nutně v souvislosti s nemocí dětí. Nárok na ošetřovné máte i pokud se staráte například o nemocnou babičku nebo ženu bezprostředně po porodu.
 

Tato dávka se proplácí už od prvního dne a maximálně devět kalendářních dnů. Pokud jste osamělý rodič a máte dítě ve věku do 16 let v trvalé péči a které ještě neukončilo povinnou školní docházku. Ošetřovné se proplácí i během víkendu. Pokud dítě či jiná osoba, o kterou se staráte, se uzdraví, ale po jednom dnu znovu onemocní, můžete dávku znovu čerpat devět, případně šestnáct, dní.
 

NA JAK VYSOKÉ OŠETŘOVNÉ MÁTE NÁROK SI SPOČÍTÁTE ZDE.
 

DŮCHODY
 

Od Nového roku se seniorům zvýší důchody, v průměru to bude o 45 korun. Základní důchod se zvýší o 10 korun na 2340 Kč a procentní výměr, který je individuální, se zvýší o 0,4 %. Navýšení důchodů se týká starobních, invalidních, vdovských i sirotčích.
 


Invalidní důchod

 

V Česku se vyplácí tři formy invalidního důchodu: prvního stupně (při poklesu pracovní schopnosti o 35 až 49 %), druhého (při poklesu pracovní schopnosti o 50 až 69 %) a třetího stupně (při poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %). Jak vysoký invalidní důchod budete dostávat v roce 2014 si spočítejte ZDE.

Sirotčí důchod
 

Nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě, zemře-li mu rodič nebo osoba, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů, a dítě na ni bylo v době její smrti odkázáno výživou, kterou nemohli ze závažných důvodů zajistit jeho rodiče. Nárok na sirotčí důchod zaniká osvojením.
 

"Výše sirotčího důchodu se podle zákona o důchodovém pojištění skládá ze dvou složek. Výše základní výměry důchodu je stanovena procentní sazbou z průměrné mzdy – 9 % průměrné mzdy (po příslušném zaokrouhlení); v případě oboustranného sirotka náleží základní výměra pouze jednou. Výše procentní výměry důchodu činí 40 % procentní výměry důchodu, na který měl nebo by měl nárok zemřelý v době smrti," uvádí portál Peníze.cz.
 

KALKULAČKU SIROTČÍHO DŮCHODU NAJDETE ZDE.
 

Vdovský důchod
 

Podle zákona má vdova nebo vdovec nárok na vdovský důchod po zemřelém manželovi, který byl poživatelem starobního nebo invalidního důchodu, nebo splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod anebo zemřel následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).
 


Stát vyplácí vdovský i vdovecký důchod po dobu jednoho roku od smrti partnera. Po uplynutí této doby má pozůstalý nárok na vdovský (nebo vdovecký) důchod, jestliže pečuje o nezaopatřené dítě, nebo pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II až IV, nebo pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II až IV, nebo je invalidní ve třetím stupni, nebo dosáhl alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže (ženy) stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
 

Vdovský či vdovecký důchod se počítá stejně jako sirotčí a stejně tak se skládá ze dvou složek.
 

KALKULAČKU PRO VÝPOČET VDOVSKÉHO DŮCHODU NAJDETE ZDE.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jovanka Vojtková: Mateřská dovolená je stereotyp, musím si občas "vyvětrat"

Tereza Bebarová se po mateřské vrací do Ulice. Na co se můžete těšit?

tn.cz / hmr
Reklama