DLUHOPISY MAJÍ ÚSPĚCH! Už jsou skoro vyprodané!

Ministerstvo financí evidovalo v úterý ve 14:00 objednávky na spořící státní dluhopisy za celkem 8,8 miliardy korun. V rozhovoru pro Českou televizi o tom informoval ředitel Odboru řízení státního dluhu ministerstva financí Petr Pavelek.

"V pondělí byl zájem hlavně ze strany připravenějších zkušenějších investorů, dnes už zaznamenáváme také vyšší zájem běžných občanů. Dá se předpokládat, že budou chodit i v následujících dnech," řekl Pavelek.

 
Objem celé testovací emise je deset miliard korun, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) však už prý plánuje její navýšení.

ČTĚTE TAKÉ:
 
V pilotní emisi jsou k dispozici tři typy dluhopisů - jednoletý diskontní, pětiletý kupónový a pětiletý reinvestiční. U jednoletého je úrokový výnos dvě procenta, u pětiletých pak majitelé po pěti letech získají zpátky jistinu a šestiprocentní úrokový výnos.
 
Nominální hodnota jednoho dluhopisu je jedna koruna, minimální objem jedné objednávky je tisíc kusů. Maximální počet dluhopisů není omezen.
 
Ministerstvo pro pilotní emisi domluvilo tři distributory - Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku. Zájemci o státní dluhopisy si je mohou objednávat od 3. října do 1. listopadu na některých pobočkách. Dluhopisy pak budou emitovány 11. listopadu, ke stejnému datu budou připsány na účet těch, kteří si je nakoupili.
 
"Mnoho let jsem usiloval o to, aby se na financování českého státního dluhu mohli kromě velkých finančních skupin podílet také občané. Chceme českým domácnostem nabídnout mimořádnou investiční a spořící příležitost, jaké se dostává velkým bankám," prohlásil při představení dluhopisů ministr Kalousek.

 

Mediafax