Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

DOVOLENÁ je za dveřmi! RADY na cestu do Chorvatska. MAPA: CENY BENZÍNU V EVROPĚ!

Chorvatsko patří k oblíbeným místům, kde Češi tráví dovolenou a prázdniny. Každoročně Chorvatsko navštíví přes milion Čechů. Pojedete letos právě do této úžasné země. Web Tn.cz pro vás připravil rady, které je dobré před cestou do Chorvatska znát.

Chorvatsko nabízí svým turistům čistou vodu, písčité a oblázkové pláže, romantické zátoky, stovky ostrůvků, rybolov a především báječný odpočinek u moře. Turisté zde naleznou širokou škálu zajímavých míst, jako jsou například památky UNESCO či unikátní přírodní útvary.

PODÍVEJTE SE NA WEBOVÉ KAMERY NA CHORVATSKÝCH DÁLNICÍCH: ZDE

Autem do Chorvatska

Mezi nejčastější způsoby dopravy na dovolenou do Chorvatska už dlouhou dobu patří cesta po vlastní ose, neboli cesta vlastním, či vypůjčeným vozem. Není se čemu divit, protože Chorvatsko je pro Čechy v podstatě snadno dostupnou zemí.

Nejznámější trasou z České republiky do Chorvatska je bezesporu trasa přes hraniční přechod Mikulov a dále po rakouské dálnici. Poté do Vídně a Gratzu, dále na slovinský Maribor a odtud až do chorvatského Záhřebu. Na jih Chorvatska vede ze Záhřebu moderní dálnice. Pokud cestujete do Istriie, popř. severní části Kvarneru, můžete projet celou trasu Slovinskem, tzn. z Mariboru se vydat směrem na Lublaň a dále na jih na Istrijský poloostrov.Hlavní tahy dálnic v Chorvatsku :
A1: Zagreb - Split (nedokončena)
A2: Zagreb - Macelj
A3: Bregana - Zagreb - Lipovac
A4: Zagreb - Goričan
A5: Beli Manastir - Osijek
A6: Zagreb - Rijeka
A7: Rupa - Rijeka - Zluta Lokva
A8/A9: Istrian "Y", tunel Učka
A10: Mali Prolog - Ploče port (nedokončena)
A11: Zagreb - Sisak (nedokončena)

Ceny pohonným hmot v Evropě

S blížícími se prázdninami a dovolenými stoupají ceny pohonných hmot. Řada rodin v létě určitě opět zamíří do Chorvatska. Letos můžete na pohonných hmotách ušetřit.

Vzhledem k cenám v Evropě jsou ceny českých čerpacích stanic průměrné. Podle ÚAMK dosahuje v Česku cena naturalu (35,30 Kč), nafty pak 34,60 Kč. Za natural zaplatítel v Chorvatsku přitom 31,86 a za naftu 30,08 korun. Přehled o cenách nafty a benzínu v Evropě podle ÚAMK najdete v grafice.Univerzální pravidla při cestách do Evropy

- Pokud dojde k nehodě, je povinností účastníků místo označit výstražným trojúhelníkem a vzájemně si prokázat svoji totožnost.

- V případě zranění musí být poskytnuta první pomoc a přivolána policie, popř. záchranka.

- V některých státech znamená účast policistů u drobné dopravní nehody platbu poplatku, s ohledem na uplatnění pojistného plnění však doporučujeme zavolat policii vždy.

- Nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte, při výslechu u policie má cizinec právo na tlumočníka.

- Při problémech v zahraničí, které neumíte vyřešit sami, je nejlepší se obrátit na českou ambasádu nebo asistenční službu, jejíž číslo mějte pro všechny případy předem připravené.

- Nebojte se volat do Česka, ceny hovorů z mobilních telefonů v zahraničí díky nařízení EU výrazně klesly.

- Jestliže vyrážíte se služebním nebo půjčeným autem, kde nejste uvedeni jako majitelé osvědčení o technickém průkazu, nechte si od zapůjčitele podepsat plnou moc k vycestování do zahraničí nejlépe v jazyce cílové země.

- V zemích EU (včetně Chorvatska) vystačíte s českým řidičským průkazem a místo pasu stačí občanský průkaz.

- Nezapomeňte s sebou vzít doklad o povinném ručení vozidla, tzv. zelenou kartu, pozor - je platná pouze s podpisem.

PSALI JSME TAKÉ:
Služební auto v zahraničí jen s potvrzením od vlastníka


Znáte předpisy?


Dopravní předpisy jsou ve většině zemí stejné jako u nás. Nezapomínejme tedy na povinnost svítit světly i za dne, zabezpečení dětí v automobilu a používání bezpečnostních pásů (i na zadních sedadlech, pokud jsou přítomny). Děti do 12-ti let musí sedět na zadním sedadle a být připoutány.

Rakousko:
Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Na dálnici je maximální povolená rychlost 130 km/h, v obcích 50 km/h. Mimo obce 100 km/h. Za překročení maximální povolené rychlosti je pokuta až 150 EUR.

PODÍVEJTE SE NA DOPRAVNÍ SITUACI V RAKOUSKU: ZDE

Slovinsko:

U řidičů starších 25 let je hranice alkoholu v krvi 0,5 promile. Maximální povolená rychlost na dálnici je 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h, v obcích 50 km/h a mimo obce 90 km/h. Za překročení maximální povolené rychlosti v obci o více než 30 km/h je pokuta až 1 000 eur. Ve Slovinsku na kruhových objezdech platí přednost vozidla zprava (neplatí absolutní přednost vozidel na kruhovém objezdu jako u nás).

Chorvatsko:
V Chorvatsku platí stejná pravidla jako ve Slovinsku. Za překročení maximální povolené rychlosti v obci je pokuta 300 až 15 000 kun. Mimo obec 500 až 7 000 kun.
Povinná výbava

Před cestou do Chorvatska nezapomeňte překontrolovat povinnou výbavu vozu: autolékárničku, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, rezervu, náhradní žárovky do světel a další. Zvýšenou pozornost věnujte i kontrole dokladů. Pozor na teploty v interiéru vozu, v létě mohou vystoupat až na 70°C. I krátký pobyt v těchto podmínkách může negativně ovlivnit chování řidiče. Dochází k přehřívání a únavě organizmu, což působí i na pozornost řidiče.

Na pozoru se musíte mít i před častým střídáním teplot, které může způsobit například nastydnutí. Doporučený rozdíl teplot ve voze a venku by neměl přesáhnout 5°C. Správné nastavení vnitřní teploty ve voze zabrání vzniku nachlazení, případně jiným zdravotním komplikacím a klimatizace se tak stane příjemným společníkem na vašich cestách. Pravidelný servis klimatizace je předpokladem pro její správné fungování i životnost. Doporučovaná doba mezi výměnou filtrů a klimatizační tekutinou je 6 měsíců, tedy dvakrát do roka.

Pro řízení auta potřebujete platný řidičský průkaz, dále technický průkaz a doklad o povinném ručení vozidla (takzvaná zelená karta). Pokud jedete na dovolenou autem, u kterého nejste uveden jako majitel, nechte si vystavit plnou moc k vycestování do zahraničí. V případě využití služebního či firemního vozu musí být plná moc notářsky ověřená.


Jaké doklady potřebujete v Chorvatsku

Vstup do Chorvatska je umožněn všem, kteří vlastní platný cestovní pas. Zároveň je možné cestovat i na občanský průkaz vydávaný v České republice od druhé poloviny roku 2000, který obsahuje strojově čitelnou zónu.

Nezletilí občané České republiky, kteří jsou zapsaní v cestovním pase rodiče, mohou na území Chorvatska cestovat společně s ním bez vlastního cestovního dokladu. Dítě zapsané do pasu rodiče před 1. září 2006 může společně s ním cestovat do svých 15 let. Dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 pouze do svých 10 let. Doporučujeme s sebou vzít i kopii rodného listu dítěte.

V případě, že rodiče cestují do Chorvatska na občanský průkaz, doporučuje se dítě ve věku do 15 let vybavit vlastním cestovním dokladem (cestovním pasem). Občanský průkaz totiž slouží pouze pro svého držitele a ne pro jeho děti.

Na cesty do Chorvatska s sebou neberte drogy ani léky s obsahem psychotropních látek

Při úvahách nad tím, co všechno s sebou vzít na dovolenou do Chorvatska, by měli obyvatelé České republiky zapomenout na drogy a veškeré léky s obsahem psychotropních látek. Před jejich dovozem do jedné ze zemí bývalé Jugoslávie varuje od pátku na internetu ministerstvo zahraničí.

"V červnu se prudce zvýšil počet případů občanů České republiky zadržených na vstupu do Chorvatska při dovozu omamné nebo psychotropní látky. Ministerstvo zahraničních věcí proto opětovně a naléhavě upozorňuje, že v Chorvatské republice je držení jakéhokoliv množství drogy nebo omamných látek trestné, a to i tehdy, jedná-li se o držení výlučně pro osobní spotřebu," upozorňuje rezort.

Léky s obsahem psychotropních látek pustí Chorvaté přes hranice jedině tehdy, pokud se jejich majitel prokáže lékařským potvrzením. Cizinci nemusí být kontrolováaní pouze na hraničním přechodu při vjezdu do země, ale i během svého pobytu na území státu. Obzvláště letos jsou přitom chorvatské úřady mimořádně přísné. "Kontrolní orgány se v letošním roce na dovoz nepovolených látek při vstupu do země zvláště zaměřují," doplňují ministerští úředníci.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

TN.cz