Drábek: Celodenní stávka 8. prosince je neodvratná

Celodenní stávka zaměstnanců ve státní a veřejné správě kvůli změnám systému odměňování, kterou odbory naplánovaly na 8. prosince, je neodvratná. Shodli se na tom v neděli ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) a šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

"Vidím po celém tom jednání, že stávka je neodvratná. Primární je rozhodnutí stávkovat, důvody se hledají dodatečně,“ upozornil Drábek v pořadu Partie na televizi Prima.

 

Také Zavadil si už nedokáže představit, že by se stávka zrušila. Ani premiér Petr Nečas (ODS), ani ministr Drábek totiž podle něj neprojevují žádnou vůli k nalezení všeobecně přijatelného kompromisu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Odbory znovu hrozí: STÁVKA bude 8. prosince!

 

Oba se shodli na tom, že jednání o změně systému tarifních platů a rozšiřování pásmového odměňování bude pokračovat, zřejmě ale až po stávce. "Měla se využít doba po přijetí rozpočtu a měli jsme využít následující měsíce k diskusi. Není to nutné udělat teď, vliv na rozpočet to mít nebude,“ konstatoval Zavadil.

 

Drábek je přesvědčen, že odborům udělal ústupků dost. Poukázal na to, že celý systém tarifních platů se kompletně změní až k 1. lednu 2012. V roce 2011 bude zavedeno mezidobí, v němž budou změny platit jen částečně.

 

Premiér Nečas v Otázkách Václava Moravce v České televizi vyvrátil, že by se obával eskalace protestu odborů až v generální stávku. Jednání o chystaných reformách totiž podle něj bude pokračovat. Připomněl, že v uplynulých týdnech věnovala vláda desítky hodin jednání s odbory a předkládala celou řadu alternativ.

 

“Já jsem si nevšiml, že by tato vláda vyjednávala. Nevyjednává ani s odbory, ani s opozicí. Tato vláda válcuje opozice, a když nemůže jinak, tak si pomůže lživým stavem legislativní nouze,” kontroval v České televizi Nečasovi lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

 

Zavadil zdůraznil, že celý problém vzniká kvůli tomu, že vláda řeší pouze výdajovou stránku rozpočtu, a nikoli příjmovou. "Nechápu, že se situace státního rozpočtu řeší jen na výdajové, a nikoli na příjmové stránce. Vláda měla udělat opatření, která by se dotkla příjmové stránky, a pak nemusela dělat tato opatření,“ řekl Zavadil.

 

Šéf odborů předpokládá, že se lidé stávky stejně jako v září zúčastní. Stávka by se měla dotknout zvláště fungování úřadů, omezená ale bude péče také ve zdravotnictví a ve školství. Nemocnice by měly řešit jen akutní případy. Ve školách se učit bude, ale děti nedostanou například oběd. Stávkovat totiž budou nepedagogičtí pracovníci, pedagogové je podpoří.

 

Stávky se ze zákona nemohou účastnit ozbrojené složky státu, podle šéfa policejních odborů Milana Štěpánka však příslušníci ozbrojených sborů podpoří stávku jinou formou. Zúčastní se jí přímo jen civilní zaměstnanci, bezpečnostní složky pak uspořádají protest 15. prosince.

 

Letos půjde již o druhý velký protest organizovaný odbory. V září se na pražském Palachově náměstí sešlo kolem 40 tisíc lidí.

tn.cz / Mediafax