Češi šetří úplně na všem: Potravinách, lécích, pivu, benzinu i volání

Lidé v České republice stále více šetří. Už nekupují tak často drahé potraviny, drahé léky nebo třeba drahé pivo. Snaží se šetřit i na benzinu, naftě či mobilním volání.

Minus 15 procent - to je pokles spotřeby benzinu za uplynulých pět let. Důvody jsou dva: přechod k jiným palivům, ale i podstatně úspornější chování českých řidičů, kteří prostě začali méně jezdit.
 

Šetříme i na lécích. Sami lékarníci radí, jak na to: Neberme si léky do nemocnice, ptejme se lékařů na doplatek, a zda je možné ho započíst do ročního ochranného limitu. Shánějme se po levnějších variantách léků a zjistěme si jejich ceny ve více lékárnách.


Dalším ukazatelem je třeba vepřové maso. Každý Čech ho v průměru sní 42 kilogramů ročně. V roce 1989 to však bylo dvakrát více, přesněji 97,4 kilogramů.
 

Také masivní zdražování pečiva donutilo Čechy na něm šetřit. Podle statistiků jímě méně chleba a nahrazujeme ho těstovinami.
 

Podobně klesá i spotřeba piva. Ze 164 litrů v roce 2005 jsme teď na 145 litrech. Poklesla také spotřeba cigaret o 43 kusů (o 2,1 procenta) na 2028 kusů, když průměrná spotřeba v posledních devatenácti letech byla 2083 kusů.

ČTĚTE TAKÉ:
PŘEHLED: Za co nejvíc utrácíme a kde můžeme ušetřit

 

Zároveň také šetříme na mobilním volání. Operátoři poklesy sice nechtějí komentovat, ale přiznávají, že hledáme levnější tarify a většina prodávaných telefonů patří do kategorie levnějších.

tn.cz / gar