Eni a Gazprom podepsaly memorandum o vstupu francouzské EdF do projektu plynovodu South Stream

Plyn. Ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj

Plynovod South Stream má snížit závislost dodavatelů a odběratelů na tranzitních zemích, hlavně na Ukrajině a Turecku.

Italská ropná a plynárenská skupina Eni a ruský Gazprom podepsaly v pátek memorandum o porozumění, které umožní vstup francouzské společnosti Electricité de France (EdF) do projektu plynovodu South Stream. Informovala o tom agentura Ria Novosti.

 

"Dohoda, která byla uzavřena v Petrohradě při příležitosti Mezinárodního ekonomického fóra a zítra ji ratifikují při setkání ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, potvrzuje mimo jiné smlouvy o objemech plynu, které Gazprom dodá Eni prostřednictvím plynovodu South Stream a které italská firma bude prodávat na evropském trhu," uvedla společnost Eni v prohlášení.

 

Zpráva také uvádí, že EdF získá akcie v rusko-italském společném podniku pro výstavbu plynovodu South Stream. Předpokládá se, že EdF získá v South Stream 20 procent, po 10 procentech od Gazpromu a Eni.

 

 Plynovod povede po dně Černého moře z ruského Novorossijsku do bulharského přístavu Varna. Dvě jeho větve pak povedou přes Balkánský poloostrov do Itálie a Rakouska.

 

Investice na projekt se odhadují na 25 miliard eur (zhruba 643 miliard korun). Plynovod by měl být v provozu do roku 2015. Kapacita potrubí bude 63 miliard metrů krychlových za rok a jeho prostřednictvím se bude vyvážet přibližně 35 procent ruského plynu do Evropy.

Madiafax