Eurozónu zachrání pouze odchod Řecka, tvrdí guvernér ČNB

Miroslav Singer
Zdroj: Mediafax
Miroslav Singer

Řecký případ nelze řešit jinak, než odchodem země z eurozóny a následnou devalvací domácí měny. V rozhovoru pro pondělní vydání deníku Hospodářské noviny (HN) to uvedl guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer.

"Evropa dva roky řeší Řecko, tedy dvě procenta své ekonomiky. Jak by vypadalo Česko, kdybychom poslední dva roky neustále řešili zadlužení měst velikosti například Kladna či Domažlic," citovaly Singera HN.
 

Jedinou další variantou řešení trvalé řecké krize je podle guvernéra ČNB poskytnout zemi masivní finanční podporu z evropských strukturálních fondů.
 

V nejbližší době se navíc bude rozhodovat o půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Ta má posílit záchranné fondy pro země eurozóny, zasažené krizí veřejných rozpočtů. ČNB považuje devadesátimiliardový český podíl na půjčce za nepřiměřený. Účast zemí, které neplatí eurem, na záchranné půjčce, považuje Singer za krycí manévr.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Británie ZAVŘE hranice, pokud padne euro
 

"Jsme tu od toho, abychom ukázali, že se nejedná o akci v duchu eurozóna sobě," řekl Singer. "MMF by sám o sobě potřeboval dokončit už dohodnuté zvyšování kapitálu a právě od tohoto problému půjčka odvádí pozornost."
 

Singerovu nedůvěru ve schopnost Řecka vyřešit své problémy sdílí i sám MMF. Ten podle materiálů, zveřejněných německým týdeníkem Der Spiegel, ztrácí důvěru ve schopnost jihoevropské země ozdravit své veřejné finance.
 

Guvernér ČNB se kriticky vyjádřil i k samotné kvalitě půjčky, kterou MMF hodlá nabízet. "Pokud by fond opravdu poskytnul eurozóně půjčku v uvažovaných řádech, jde o velké peníze pro jedno provázané teritorium. V poměru k vlastnímu kapitálu něco takového fond ještě nezažil. Navíc v Evropě se mu příliš nedaří. Půjčil dvakrát Řecku, jednou Portugalsku a jednou Irsku a ukazuje se, že jeho program pomoci dobře funguje pouze v Irsku," uzavřel Singer.

krt tn.cz / Mediafax