Evropská komise chce úplně zrušit poplatky za roaming

Mobilní telefon (ilustrační foto)
Zdroj: oficiální zdroj
Letos klesly náklady na roaming o 10 až 20 procent - ilustrační foto.

Evropská komise chce úplně zrušit poplatky za hovory z mobilního telefonu v zahraničí.

Na konferenci telefonních operátorů v Bruselu to dnes řekla eurokomisařka pro informační technologie Neelie Kroesová. Brusel dosud poplatky za takzvaný roaming nařizoval operátorům jen postupně snižovat, podle Kroesové je to ovšem zcela překonaný koncept.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

"Nebudeme navrhovat žádnou další bariéru a nebudeme ani navrhovat další změny současných cenových stropů, aniž bychom připojili něco nového. Osobně chci, aby rozdíl mezi cenami roamingu a cenami za domácí hovory dosáhl nuly," řekla Kroesová, která se tak snaží nejspíš navázat na svoji předchůdkyni Viviane Redingovou. Ta nejdříve navrhla a poté i prosadila na úrovni členských států regulaci cen za roaming nejen u hovorů, ale také u textových zpráv a datových služeb.

 

PSALI JSME:

Zlevní esemesky a volání z ciziny. Operátorům se to nelíbí

 

Kroesová měla v minulé Evropské komisi na starosti hospodářskou soutěž. Během jejího působení přitom komise rozdala vůbec nejvíce pokut v historii a některé z nich dosahovaly stovek milionů eur. "Posoudím strukturální, ekonomické a právní bariéry, které brání vytvoření skutečného jednotného trhu, a rozhodně se nebojím navrhnout nezbytná opatření, která je překonají," dodala eurokomisařka.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o zlevňování roamingu:

 

 

Náklady na odchozí a příchozí hovory při cestách po EU klesly za posledních pět let, kdy se unie začala cenou roamingu zabývat, o zhruba 73 procent. Jen letos klesly o deset až 20 procent.

 

Brusel od července snížil maximální cenu za odchozí roamingový hovor na 39 centů za minutu z předchozích 43 centů za minutu bez DPH a cena za příchozí hovor činí maximálně 15 centů za minutu místo dřívějších 19 centů. Vedle toho komise nastavila limit pro datový roaming 50 eur bez DPH.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax