Evropské akcie kvůli snížení ratingu Řecka a Portugalska klesají

Panevropský akciový index FTSE 300 klesl v úvodu středečního obchodování na své pětitýdenní minimum.

Panevropský index po deváté hodině ranní oslabuje o 0,5 procenta na 1064,03 bodu poté, co se krátce po otevření dotknul hranice 1063,02 bodu - svého minima od března letošního roku. Během úterý index oslabil o 3,1 procenta.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rating Řecka klesl na úroveň BB+, v eurozóně je to neobvyklé

Standard & Poor's snížila rating Portugalsku z "A+" na "A-"

 

Index tak reaguje na úterní snížení úvěrového ratingu Řecka a Portugalska agenturou S&P. "Investoři začínají jednat velmi emotivně. V současném prostředí je těžké zaujmout lepšími než očekávanými výsledky. Šance bankrotu Řecka se nezvyšuje po dnech, ale po hodinách. Pokud Mezinárodní měnový fond a evropské vlády s něčím rychle nepřijdou, trhy budou pokračovat v rychlém oslabování," uvedl Koen De Leus, analytik společnosti KBC Securities.

 

Mezi nejztrátovějšími tituly jsou banky. Akcie finančních skupiny Barclays, Lloyds, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas, Société Générale a Credite Agricole oslabují o jedno až 3,7 procenta.

 

V červených číslech je kromě stockholmské burzy většina evropských akciových titulů, německý DAX oslabuje o 0,24 procenta, francouzský CAC 40 odmazává 0,25 procenta a belgický index BEL 20 klesá o 1,31 procenta.

Mediafax