Evropští úředníci si za rok vydělají víc než britský premiér

Tři vysocí představitelé Evropské unie – Herman van Rompuy, José Manuel Barroso a Catherine Ashtonová – si měsíčně vydělají více než britský premiér David Cameron.

O srovnání platů světových politiků v pondělí píše webový portál britského listu Daily Telegraph.

 

Konzervativec Cameron si po nástupu do premiérské funkce v rámci šetření snížil plat o 7 500 liber a jeho roční apanáž tak nyní činí 142 500 liber (4,4 miliony korun). Podle deníku si na více peněz přijde 1 023 úředníků zaměstnaných v různých unijních institucích.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Evropští ministři financí se znovu pokusí odvrátit současnou krizi

 

V čele žebříčku nejlépe placených unijních představitelů stojí 28 vyvolených – předseda Evropské rady Herman van Rompuy, šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, předseda Evropské komise (EK) José Manuel Barroso, jeho šest místopředsedů a 19 komisařů.

 

Vůbec nejlépe je na tom unijní prezident van Rompuy, který si ročně přijde na 360 tisíc eur (9,2 milionu korun) a předčí tak i amerického prezidenta Baracka Obamu, jehož roční plat je 400 tisíc dolarů (8,3 milionu korun).

 

Stydět se nemusí ani baronka Catherine Ashtonová, která si ročně vydělá 276 tisíc eur (6,9 milionu korun), nebo šéf EK Barroso s ročním příjmem 293 tisíc eur (zhruba 7,3 milionu korun).

 

Platy těchto politiků jsou přitom bez náhrad, na něž mají z titulu svých funkcí nárok.

 

EU přitom v době hospodářské krize na rozdíl od jednotlivých členských států odmítá šetřit. Argumentuje tím, že finance je třeba použít na implementaci Lisabonské smlouvy.

Mediafax