Fillův obraz prodán za 1,6 milionu! Dražily se také zbraně

Kladívko. Ilustrační<br>foto
Zdroj: oficiální zdroj

Olejová malba Emila Filly Zátiší s konvicí se na nedělní aukci pražské síně Meissner-Neumann prodala za 1,61 milionu korun. Naopak žádný kupec se nenašel pro nejznámější bronzovou sochu z dílny Otakara Švece, uvedl Albert Trnka, zástupce aukční síně.

Zátiší s konvicí, které bylo nejdražším předmětem aukce, pochází z majetku malíře Milana Albicha. Obraz obdržel hlavní cenu za nejlepší exponát na podzimním veletrhu starožitností Antique, pořádaném Asociací starožitníků.

 

Vyvolávací cena byla 1,2 milionu korun, nakonec zájemce přihodil 200 tisíc korun, dalších 210 tisíc pak obdrží aukční síň.

 

Řada ostatních předmětů už ale veliký zájem sběratelů nevyvolala. Přitom se v neděli v prostorách kongresového sálu pražského hotelu InterContinental dražila spousta unikátních zbraní z období 15. až 17. století.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dražební rekord: Filla prodán za 12 milionů

 

Mezi více než stovkou položek spadajících do kategorie zbraní byla například půlzbroj pěšího žoldnéře s vyvolávací cenou 450 tisíc korun. Půlzbroj užívaly německé a švýcarské jednotky v první polovině 16. století. Nikdo o ni ale neprojevil zájem.

 

"Nevydražila se například ani maxmiliánská přilba z roku 1520 za vyvolávací cenu 380 tisíc korun," sdělil Trnka. Přilba je přitom velmi vzácným typem pocházející z vrcholného období zpracování zbrojí. Podobná přilba se nachází ve sbírkách zámku Hluboká a zámku Opočno.

 

Alespoň 760 tisíc korun nebyl nikdo ochoten zaplatit za úplnou jezdeckou zbroj pro pole a turnaj z poloviny 16. století.
Boj se však nestrhl ani o olejovou malbu Rozhovor Zdeňka Rykra. Na vyvolávací cenu 450 tisíc korun nikdo z účastníků aukce neslyšel. Bez úspěchu skončila i dražba bronzové plastiky Sluneční paprsek od Otakara Švece, která je vystavena ve stálé expozici Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci. Vyvolávací cena byla 600 tisíc korun.

 

Naopak zájem byl o menší zbraně, jako jsou kuše či halapartny. Ty pocházejí většinou z doby kolem roku 1600.

tn.cz / mediafax / hru