Gazprom nabízí RWE zapojení do projektu South Stream. Nabucco je tak v ohrožení

Plány na evropský plynovod Nabucco jsou ohroženy. Rusko totiž nabídlo hlavnímu iniciátorovi vzniku plynovodu, společnosti RWE, aby se zapojil do projektu South Stream.

Ruská plynárenská společnost Gazprom nabízí německému konkurentu RWE, aby se zapojil do projektu South Stream, což by nejspíš poslalo plány na evropský plynovod Nabucco definitivně k ledu. V pondělí o tom informoval německý deník Handelsblatt.

 

RWE totiž patří k hlavním iniciátorům plynovodu Nabucco, který konkuruje ruskému projektu South Stream. Německý deník tvrdí, že tuto nabídku šéfovi RWE zodpovědnému za strategii Leonhardu Birnbaumovi předložil viceprezident Gazpromu Alexandr Medvěděv. RWE informace novinářů nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská unie doufá v rozhodnutí o výstavbě plynovodu Nabucco do konce roku

 

Oba projekty mají přivést plyn do Evropy jižní cestou, čímž by se vyhnuly transferu přes území Ukrajiny. Plynovod Nabucco oficiálně prosazovaný Evropskou unií by přes Turecko a Balkán přivedl do střední Evropy (konkrétně do Baumgartenu v Rakousku) plyn z Ázerbajdžánu a Turkmenistánu, časem též z Íránu či Iráku. Rusku se ale nelíbí, že by se plynovod v této trase zcela vyhnul ruskému území. Proto přišlo s vlastním, konkurenčním projektem South Stream, který by měl přes Černé moře a Balkán dodávat ruský plyn do Itálie.

tn.cz / Mediafax