Kolik vám z výplaty může sebrat exekutor? A kolik shrábne on sám? KALKULAČKY

exekuce
Zdroj: Mediafax
(ilustrační foto)

Exekucí v Česku stále přibývá. Už tak nepříjemná záležitost s sebou navíc nese i náklady na celé řízení. Spočítejte si, kolik peněz zaplatíte jako odměnu exekutorovi a jaká je částka, kterou vám z výplaty zabavit nemohou.

V minulém roce se navýšil počet exekucí, soudy jich nařídily o 243 tisíc více než v roce 2010, celkem 936 tisíc. Vyplývá to ze statistických údajů Exekutorské komory České republiky (EKČR).
 

Exekutorská komora přišla s kalkulačkou, která dlužníkům pomůže s výpočtem částky na náklady exekuce. Zjednodušeně řečeno se jedná o peněžitou odměnu exekutorovi. Když do kalkulačky zadáte výši dluhu, vypočítá vám, kolik zaplatíte advokátovi v nalézacím a exekučním řízení i odměnu pro exekutora.

 

KALKULAČKA: Spočítejte si, kolik zaplatíte za náklady spojené s exekučním řízením 


Pojem náklady exekuce v sobě skrývá hned několik položek. V základu je do ní zahrnuta odměna exekutora, náhrada hotových výdajů, daň z přidané hodnoty. Přibýt však mohou i další poplatky – například za náhradu ztráty času.

 

Exekuční řízení v sobě zahrnuje i náklady oprávněného – což jsou náklady účelně vynaložené k vymáhání nároku, např. hotové výdaje, ušlý výdělek, tlumočné, a podobně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Děsivá statistika: Počet exekucí raketově roste!


V případech, kdy je předmětem řízení zaplacení peněžité částky činí odměna ve věcech výkonu rozhodnutí nebo exekuce:

 

Podívejte se, jak s dlužnou částkou roste exekutorům odměna:


 

Pokud vám hrozí postupné odečítání dluhu ze mzdy, mohou vám exekutoři zabavit pouze část výplaty.

 

KALKULAČKA: Spočítejte si částku, kterou vám ze mzdy zabavit nemůžou

 

Co všechno vlastně může exekutor zabavit?

Podle občanského soudního řádu exekutor nesmí zabavit pouze věci, které povinný nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění pracovních úkolů nebo výkonu podnikatelské činnosti a věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Jedná se zejména o oděvy a obvyklé vybavení domácnosti, snubní prsten, zdravotnické potřeby a pomůcky a hotové peníze do 1000 Kč.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nechal se podvést, pak nedostal od soudu obsílku a čelí exekuci

 

Téměř každý povinný se při zabavování movitých věcí brání tím, že mu nic z nich nepatří. Vybavení bytu je rodičů, vkladní knížka manželky a auto kamaráda, takže není co zabavit. Omyl! Exekutor může zabavit téměř všechny věci, o nichž se má důvod domnívat, že patří povinnému. Znamená to věci, které povinný užívá nebo jsou uloženy v bytě, v němž se zdržuje. Pokud to budou věci někoho jiného, musí to tato osoba prokázat a neprodleně podat tzv. vylučovací žalobu k soudu, který exekuci nařídil.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

klab / Měšec.cz TN.cz