Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.2. 2015 21:25
Sazby klesly

Hypotéky trhají rekordy! Sazby jsou na historickém minimu

Zdroj: TV Nova

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v listopadu dále klesla na 2,44 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v říjnu, kdy průměrná sazba činila 2,51 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

"Do listopadového snižování sazeb se zapojily prakticky všechny velké banky, což mělo za důsledek další pokles průměrných sazeb," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. U některých bank není problém získat pětiletou fixaci za stejnou nebo nižší cenu než hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou, dodal.

 

Průměrná sazba hypotečních úvěrů poskytovaných tuzemských finančními ústavy bude podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy klesat i v nadcházejících měsících. "V rámci poměrně intenzivního konkurenčního boje, který o příjemce hypoték již nyní finanční ústavy vedou a který se pravděpodobně dále vyostří, budou banky čelit silnému tlak k dalšímu snižování úrokových sazeb u hypoték," uvedl.

 

 

Stále klesající úročení hypoték je podle analytika Swiss Life Select Jiřího Sýkory způsobeno tím, že si sahají do svých zisků, aby nenechaly konkurenční banky získat větší podíl na hypotečním trhu. "Na otázku, kdy se tato spirála padajících sazeb zastaví, mohou odpovědět pouze samy bankovní domy. Analytici proto nejsou schopni odhadnout další vývoj na trhu," uvedl Sýkora.

 

V meziměsíčním srovnání zájem o hypotéky i přes pokles sazeb klesl. V listopadu si hypoteční úvěr sjednalo 7351 lidí, což je o 373 méně než v říjnu. Objem nových úvěrů v listopadu klesl o 343 milionů na 12,482 miliardy korun.

ČTK TN.cz