Ceny podle krajů

POROVNÁNÍ CEN potravin: Co od začátku roku nejvíce zdražilo a o kolik?

Zdražení potravin
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Cena potravin neustále roste. Nejvíce od začátku letošního roku zdražily brambory, které stojí o téměř o třetinu více než na začátku roku. Cena se zvýšila i u eidamu, másla, bílého jogurtu či šunky. Podívejte se na srovnání cen potravin v lednu a listopadu letošního roku a na přehled průměrných cen potravin podle krajů.

Vánoce se blíží a mohly by se pěkně prodražit. Nejenže díky intervenci České národní banky se čeká, že se skokově zdraží většina spotřebního zboží, ale dražší jsou i potraviny. Vyplývá to z aktuálního šetření průměrných cen potravin zveřejněného Českým statistickým úřadem. V porovnání se začátkem letošního roku nejvíce zdražily brambory.
 

Brambory jsou zhruba o třetinu dražší než v lednu. Jejich průměrná cena v Česku je 16,47 Kč, vůbec nejdráže se prodávají v Praze, nejlevněji v Moravskoslezském kraji. Zatímco Pražané je koupí v průměru za 17,74 koruny, na severu Moravy se prodávají za 15,22 Kč.
 

Dalšími potravinami, které výrazně zdražily, jsou mléčné výrobky - sýr eidam, máslo a bílý jogurt. Cihla dvousetgramového eidamu je od začátku roku dražší o 6 korun, máslo pak zdražilo o téměř 4,50 Kč.
 


 

Pokud porovnáme cenu potravin podle krajů, tak někde jsou rozdíly i více než třicetikorunové. Například hovězí zadní se v Královehradeckém kraji v průměru prodává za 227,13 Kč, na severní Moravě ho ale koupíte za 192,97 Kč, rozdíl je tedy 34,16 koruny. Výrazné rozdíly jsou i v průměrných cenách másla. Kostka na Královehradecku stojí 43,23 Kč, v Moravskoslezském kraji 39,27 Kč. Rozdíl je opět velký, téměř čtyřkorunový.
 

 

 

Info

Rodinný rozpočet. Nevydávejte z něj více než musíte. Ušetřit můžete tisíce korun ročně.

Kolik a co přeplácím

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jakub Striegler tn.cz / hmr