Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jednání Obamy se zástupci Kongresu znovu bez výsledků

Pátá schůzka mezi americkým prezidentem Barrackem Obamou a představiteli Kongresu opět nepřinesla pokrok v jednání o zvýšení dluhového stropu. Prezident oznámil, že chce dospět k dohodě během příštích 36 hodin, informuje v pátek BBC.

"Myslím, že v určité chvíli Američanům dojde trpělivost. V momentě, kdy si budou myslet, že se tu hraje nějaká hra a nejde o seriózní řešení problémů," prohlásil Obama v souvislosti se zablokovaným jednáním.


Obama také prohlásil, že pokud se nepodaří najít shodu v příštích 36 hodinách, jednání mezi demokraty a republikány bude pokračovat o víkendu.


Spojené státy nutně potřebují zvednout strop pro půjčky do 2. srpna, aby americké ministerstvo financí mohlo platit účty. Pokud se limit pro zadlužení neuvolní, hrozí, že vláda nebude mít peníze na vyplacení důchodů.


Demokraté a republikáni však mají odlišné představy o tom, jak nastavit podmínky pro další zadlužování, a jak má v návaznosti na to vypadat federální rozpočet.


Vzhledem k tomu, že každá ze stran ovládá jednu komoru Kongresu, je pro prosazení změn nutné, aby představitelé jednotlivých stran našli společnou řeč.
 

Mediafax