Kalousek: Možná zlevníme benzín a naftu

Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl v rozhovoru pro časopis Týden. že uvažuje společně s týmem lidí, jak snížit schodek státního rozpočtu. Zvažují i výrazné zlevnění benzínu.

Vláda chystá zvýšení daně z tabáku a lihovin, ke zvyšování dalších daní se podle Kalouska nechystá. Naopak uvažuje o snížení spotřební daně z pohonných hmot. Trápí ho totiž, že v Česku jakožto v tranzitní zemi kvůli vysokým cenám benzinu a především nafty už nikdo netankuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ceny benzinu a nafty v minulém týdnu klesly

 

Jeho tým nyní analyzuje, za jakou cenu by kamiony byly znovu ochotné brát pohonné hmoty na našem území. "Efekt by se nedal očekávat při menším snížení než o dvě padesát na litr. Snížit spotřební daň o korunu na litr, to by byla čistá ztráta, protože na Slovensku by to bylo i nadále levnější, a kamiony by tak dál měly zákaz tankovat v České republice," vysvětluje Kalousek pro Týden.

 

Nic ale ještě není jisté - Kalousek bere v úvahu i možnost, že by na snížení cen v České republice zareagovaly i okolní země a zlevnily ještě více. Proto je podle svých slov v tomto zdrženlivý.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

mra TN.cz