Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

děsivá statistika

Každá desátá domácnost v Česku živoří na hranici chudoby

Počet českých domácností, které jsou ohroženy chudobou, stále roste. Každá desátá žije na hranici chudoby.

Ohrožení příjmovou chudobou domácností v České republice je stále vyšší. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že chudobou bylo v České republice v loňském roce ohroženo 1 022 300 obyvatel (9,8 %).
 

Za poslední rok přibylo téměř 86 tisíc osob žijících v domácnostech s příjmem pod hranicí chudoby. Největší vliv na tom podle šetření mají stále vzrůstající náklady na bydlení v ČR.
 

Míra ohrožení chudobou se počítá jako podíl osob žijících v domácnostech s příjmem nižším než 60 procent průměrného příjmu domácnosti. Ten vymezuje hranice chudoby, která byla v loňském roce stanovena na 113 040 korun.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Nejméně peněz mají důchodkyně, vyplývá z průzkumu

 

Celkový podíl osob, které trpí určitým materiálním nedostatkem (nemohou si dovolit maso alespoň každý druhý den, nejsou finančně připraveny na nečekané výdaje atd.) oproti předcházejícím roku mírně vzrostl.
 

Podíl lidí žijících v domácnostech, kterým chyběly nejméně tři položky ze sledovaných devíti, vzrostl na 16,1 procenta. Podíl těch, kterým chyběly loni čtyři a více položek, stagnoval na 6,1 procenta.
 

"V obou případech významně poklesl podíl materiálně deprivovaných, kteří měli zároveň příjem pod hranicí chudoby, což lze snadno vysvětlit tím, že pod hranici chudoby v tomto roce spadlo více domácností než v roce předcházejícím,“ připomněl Kalmus.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Důchody budou růst tři roky pomaleji, ČSSD zuří

 

"V průběhu posledních pěti až šesti let lidí ohrožených příjmovou chudobou ubývalo až do krizového roku 2009, kdy se jejich podíl začal opět zvyšovat. Nejmenší podíl ohrožených příjmovou chudobou měla Česká republika ve zmiňovaném roce 2009, zhruba 8,6 procenta,“ sdělila tisková mluvčí ČSÚ Bohumila Beranová.
 

Výdaje domácností na bydlení se meziročně mírně zvýšily, v průměru o 2 316 korun na domácnost za rok. To představuje meziroční růst o necelá čtyři procenta. Stejně tak vzrostl podíl příjmů, které na bydlení domácnosti vynakládají, v průměru na 17,3 procenta.
 

Více domácností než v minulém roce zároveň uvádělo, že náklady na bydlení jsou pro ně velkou zátěží, celkem 26,9 procenta, což představuje meziroční nárůst o 1,4 procenta.
 

cob tn.cz / Mediafax