Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2012 17:38
Tažení proti pirátům

Každý třetí program je v počítačích nelegálně. Chystá se velký zátah!

V počítačích Čechů je nelegálně instalováno 35 procent softwaru. Podle protipirátské organizace BSA to znamená pro tvůrce programů ztrátu 3,8 miliardy korun. A tak chystá tvrdá opatření.

Podle protipirátské organizace je v Česku problém s vymáháním práva, proto si lidé do svých počítačů instalují software prakticky bez omezení. Počet uživatelů nelegálního softwaru sice klesá, ale jen velmi pozvolna.
 

"Ačkoli je Česko velmi úspěšné v potírání pirátství, bitva proti pirátům ještě není zdaleka vyhraná. Země jako Německo a Rakousko mají výrazně nižší míru pirátství: 26, respektive 23 procent. Snížení o dalších deset procentních bodů bude velmi náročné," řekl Mediafaxu mluvčí BSA Jan Hlaváč.
 

Anketa

Jste si jistí, že máte programy v počítači legálně?

Hlasovalo 1198 lidí.
V porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi se Česko řadí mezi země s nejnižší mírou pirátství. "Česko se umístilo na třinácté příčce. Vedeme si dokonce lépe než mnoho západoevropských států, například Francie - 37 procent, Itálie - 47 procent nebo Španělsko - 44 procent," pochlubil se Hlaváč.
 

Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou komerční operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.
 

Protipirátské aktivity organizace BSA se letos zaměří především na malé a střední firmy do sta zaměstnanců v sektorech s nejvyšším výskytem pirátského softwaru. Zejména v kreativních oborech designu a návrhu konstrukcí. "Hodláme se obrátit na více než dvacet tisíc firem s výzvou na prověření legálnosti jejich softwaru," nastínil Hlaváč.
 

PSALI JSME:

Jak odhalit zloděje svého počítače! TIPY na programy!

Hodnota nelegálního softwaru užívaného po celém světě se vyšplhala na rekordních 1,1 bilionu korun.
 

Pokud protipirátská organizace má pochyby o tom, že program, který máte v počítače, nemáte instalovaný legálně, musíte být schopni prokázat, že legální je. Pokud se vám to nepovede, riskujete zabavení počítačů za účelem prozkoumání.

hop Mediafax
Reklama