Kdo vlastní české firmy? Nizozemci, Němci, Rusové, ...

Podnikatelka, ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj
Do Česka se stále více dostávají i cizí podnikatelky. Ilustrační foto

Největšími zahraničními vlastníky v českých firmách jsou Nizozemci, Němci a Rakušané.

Informovala o tom v úterý Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) s tím, že nejaktivnějším podnikateli jsou Rusové, Němci a Ukrajinci.


Téměř 57 procent podíl na registrovaném kapitálu českých firem, který koncem loňského roku dosáhl 2,078 bilionu korun, však stále ovládají tuzemské subjekty. Z pohledu četnosti výskytu cizího kapitálu v jednotlivých firmách dominují Rusové, s odstupem následují Němci a Ukrajinci.


Tuzemské subjekty ovládají 1 182 miliard registrovaného kapitálu v českých firmách. "Převaha českého kapitálu je dána zastoupením malých a středních podniků v tuzemské podnikatelské sféře," uvedla analytička společnosti ČEKIA, Petra Štěpánová s tím, že objem zahraničního kapitálu za poslední tři roky vzrostl téměř o 200 miliard korun, zatímco objem českého se zvýšil o necelých 150 miliard korun.


Prim hrají Nizozemci


Vlastníci se sídlem v Nizozemí drží více než 25 procent (více než 230 miliard korun) z celkové hodnoty registrovaného kapitálu v českých firmách, který je kontrolován zahraničními subjekty. Následují Němci s 12 procenty (110 miliard korun) a Rakušané s deseti procenty (89,5 miliardy korun).


"Nizozemské společnosti, jsou zakládány z důvodu daňové optimalizace a ovládají v ČR zejména velké podniky. Není tedy překvapením, že nizozemský kapitál je přítomen jen u relativně malého počtu firem, i když podíl země na celkovém kapitálu ovládaném zahraničními společnostmi představuje 25 procent,“ uvedla Štěpánová s tím, že v první desítce největších zahraničních vlastníků figuruje rovněž Lucembursko a Kypr.


Z pohledu výskytu zahraničního kapitálu v českých firmách dominují Rusové, následováni Němci a Ukrajinci. "Pro maloobchod a drobné služby jsou charakteristické nízké bariéry vstupu do podnikání – v těchto segmentech kromě subjektů z ČR také hojně působí subjekty s vlastníky z Ruska, Ukrajiny, Číny," uvedla analytička ČEKIA.

tn.cz / Mediafax