Klaus vetoval novelu zákon umožňující zavedení eura v Česku

Václav Klaus
Zdroj: Mediafax

Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona o České národní bance (ČNB), která upravuje budoucí zavedení eura v Česku.

Klaus ve svém zdůvodnění uvedl, že účinnost zákona je vázána na zavedení eura v Česku. "Vzhledem k tomu, že dosud ani zdaleka není vyřešena ryze politická otázka, kterou je samo případné přijetí eura, popřípadě termín jeho přijetí, je legisvakanční lhůta bezprecedentně vázána na zcela nejistou skutečnost, která nemusí nastat, popřípadě může nastat za dnes ještě neznámých okolností, které by mohly změnit pohled na to, jak má tento zákon vypadat," uvedl.

 

PSALI JSME:
Koruna po volbách výrazně posílila na 25,48 CZK/EUR


Platnost zákona by podle Klause znamenala existenci dvou norem upravujících fungování ČNB a ve značně dynamickém vývoji evropské legislativy by zcela jistě došlo k novelám obou zákonů. Nový zákon o České národní bance přitom může být kdykoli v budoucnu přijat s rozumným předstihem před případným přijetím eura.


Prezident připomněl, že je sporné, zda lze tuto změnu přijmout prostým zákonem bez změny ústavy.


"Z těchto důvodů považuji za nezbytné, aby se poslanci nad normou ještě jednou zamysleli, a to především v návaznosti na případné rozhodnutí o zavedení eura jako měny České republiky," prohlásil Klaus.


Poslanci v novele zákona o ČNB schválili přesun pravomocí z České národní banky na Evropskou centrální banku (ECB) v případě vstupu České republiky do eurozóny. Zákon měl mít odloženou účinnost do doby přijetí eura. Poslanci přehlasovali i požadavek Senátu, aby ČNB podávala pravidelné zprávy i horní komoře.


Po přijetí eura Českou republikou by se snížil počet členů bankovní rady České národní banky ze sedmi na pět. Dále by ČNB přišla o měnovou pravomoc určovat základní úrokové sazby, tedy určovat cenu peněz. Guvernér ČNB by se stal členem rady guvernérů Evropské centrální banky a podílel by se na rozhodování o sazbách eura.


V současné bankovní radě ČNB sedí vedle guvernéra dva viceguvernéři a čtyři vrchní ředitelé. Členy rady jmenuje a odvolává prezident republiky. Po zavedení eura bude radu tvořit guvernér a čtyři viceguvernéři.


S povolením Evropské centrální banky bude ČNB nově moci emitovat euromince a eurobankovky. V její pravomoci nadále zůstane dohled nad finančním trhem, prodej státních obligací a vypořádávání obchodů s cennými papíry.

 

 

Mediafax