Slabá měna

Koruna se propadá, ceny benzínu a nafty proto dál porostou

Česká koruna oslabuje a to může mít za následek růst cen. Znovu mohou prodražit zejména benzín a nafta, prodražit se ale může i ostatní zboží přivážené ze zahraničí. Koruna výrazně oslabila vůči dolaru, ale pohoršila si i vůči euru.

Proti euru koruna ztratila 0,71 procenta na 25,55 korun za euro. Propadla se i vůči dolaru, ten je za 20,997 korun za dolar, koruna oslabila o 1,61 procenta. V případě dolaru se koruna dostala k psychologické hranici 21 korun za dolar.
 

"Koruna se v rámci dnešního obchodování poměrně výrazně propadá. Vůči dolaru se dostala nad hladinu 21 korun za dolar. Slabší byla naposledy před více než dvěma lety v červnu 2010. Na podobných úrovních kolem 21 korun za dolar se ale obchodovala už letos v červnu," připomenul analytik skupiny Citfin Jiří Šimek
 

Vývoj koruny se může projevit i na cenách benzínu a nafty, ceny proto mohou znovu vyletět vzhůru. "Sílící dolar tak může přinést zdražení zboží dováženého z dolarových oblastí, zejména může opět přinést zdražení pohonných hmot," varuje analytik skupiny Citfin.
 

[IMAGEBOX_969970]Ceny benzinu a nafty letí nahoru. PODÍVEJTE SE, za kolik kde natankujete

[IMAGEBOX_969970]


Koruna zejména doplácí na špatné zprávy z eurozóny. "Koruna se propadá po znervózňujících zprávách ze Španělska. Ministři financí eurozóny sice dnes schválili pomoc pro španělské banky, ale to příliš optimismu na trhy nepřineslo. Nakonec převážily špatné zprávy ze Španělska: podle nové prognózy španělské vlády čeká španělskou ekonomiku v příštím roce pokles o 0,5 procenta a navíc se objevily zprávy, že region Valencie žádá centrální vládu o pomoc. Koruna nenachází oporu ani v domácích zprávách – také české ministerstvo financí zhoršilo prognózu vývoje české ekonomiky pro letošní a příští rok," dodal Šimek.
 

Podle něj budou problémy eurozóny i nadále představovat riziko pro spíše slabší korunu. "Podporu koruna nenajde ani v domácích datech, kde se projeví jednak zpomalení Evropy, jednak opatření současné vlády Petra Nečase," odhaduje analytik.
 

tn.cz / Mediafax / hmr