Ostrovní stát je zachráněn

Krach Kypru se nekoná. Zdanění peněz se ale nevyhne

Kypr je zachráněn! Jeho obyvatelé se nemusejí bát o své úspory a Evropa krachu této ostrovní země. Po tvrdém nočním jednání, při kterém prý kyperský prezident zvažovat demisi, zní z Bruselu optimismus. Jenže Kypr bude muset vklady přece jen zdanit. Obyčejných lidí se to však nakonec nedotkne.

Vážné finanční problémy eurozóny se odkládají na neurčito. Kypr dostane 10 miliard eur a za pět minut dvanáct se tak zachrání před bankrotem. Původní podmínka eurozóny přitom platí. Kypr musí na záchranu z velké části sám přispět. Významně zdaní největší vkladatele, obyčejných lidí s úsporami v přepočtu do dvou a půl miliónu korun se naopak nic nedotkne. "Přes obtížnost kroků, které nás teď čekají, je kyperská vláda připravená složitá rozhodnutí učinit," řekl kyperský ministr financí Michael Sarris.

 

Zdanění se tak bude týkat nejvíc těch, kteří na Kypr přesunuli své aktivity ze zahraničí kvůli nízkým daním. Kypr přijde o druhou největší banku v zemi, ta první významně zhubne. Úřady slibují, že už brzy padne opatření, podle kterého si Kypřané z bank mohli vybrat jen sto eur denně. Úřadům ale věří jen malá část lidí. " Všechno se děje hrozně rychle, sledovali jsme to jednání, kdo mu má ale rozumět? Nejsme matematici," myslí si Chambis Yakos.

 

 

Banky dnes zůstaly na Kypru zavřené. Kypřany tak i dnes čeká už zaběhnutý rituál. Bez ohledu na to, jak je kdo bohatý, si všichni stoupnou do fronty u bankomatu a vyberou si svůj denní limit.

kos / s přispěním Vladimíra Kouby TN.cz