Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Přehled boháčů

Kteří Češi jsou nejbohatší? VELKÝ ŽEBŘÍČEK MILIARDÁŘŮ

Nejbohatší Češi
Zdroj: TN.cz

Nejbohatším Čechem je podle časopisu Forbes vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner navzdory poklesu jeho majetku z 220 na 202 miliardy korun. Na druhém místě je majitel společnosti Agrofert a ministr financí Andrej Babiš.

Třetí příčku obsadil Karel Komárek, vyplývá z aktualizovaného žebříčku časopisu Forbes. Pořadí nejbohatších Čechů od třetího místa i hodnota majetků se liší od žebříčku, který v tomto týdnu zveřejnil týdeník Euro.


Časopis Forbes žebříček nejbohatších Čechů bude publikovat v příštím čísle, které vyjde ve středu. "Pracovali jsme na něm dlouhou dobu a věříme tomu, že jde o nejpřesnější čísla, jaká jsou v Česku k dispozici. Prvních šest lidí figuruje i v globálním žebříčku The World's Billionaires," uvedl Forbes s tím, že při posledním zjišťování skupinu rozšířil z 25 na 40 lidí.


Kellner dál zůstává jasnou jedničkou, ale proti poslednímu žebříčku zaznamenal pokles hodnoty majetku kvůli ztrátě ruského Home Creditu, což se promítlo i do hodnoty firmy. Mírně se snížily také ceny akcií české Telefóniky O2. Naopak proti letošnímu březnu zbohatl Andrej Babiš ze 48 na 55 miliard korun. Důvodem byl pololetní nárůst zisku navzdory odchodu Babiše z vedení firmy, a to o více než 10 procent.

Do žebříčku se dostalo 19 nových českých miliardářů. Nejvýše z nich se dostal David Beran, majitel Profireal Group, jehož firma na spotřebitelské úvěry prudce roste a loni podle dosud nezveřejněných čísel skupina vydělala 19,8 milionu eur oproti devíti milionům v roce 2012, uvedl Forbes.


Časopis upozornil, že šest nejbohatších Čechů zůstává v žebříčku nejbohatších lidí světa, který Forbes sestavuje od roku 1987. Čísla jsou podle magazínu ve většině případů vypočítána ve spolupráci se samotnými miliardáři.


Podle žebříčku stovky nejbohatších českých a slovenských byznysmenů, které sestavil týdeník Euro, obhájil Kellner první místo s majetkem v rozpětí 130 - 160 miliard korun. Dvojkou je Babiš se 115 - 130 miliardami korun a pomyslný bronz získal Pavel Tykač, který ovládá mimo jiné těžební společnost Vršanská uhelná. Na dalších místech skončili Karel Komárek a Radovan Vítek.

 

Podívejte se na reportáž:


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jeden z nejbohatších Rusů na útěku před zákonem. Brutálně zbil svou přítelkyni!

Trápím se, trápím, postěžoval si miliardář Janeček Prásku! Kvůli čemu?

tn.cz / ČTK