Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dražší kuřivo

Kuřáci pozor! Krabička cigaret ZDRAŽÍ o 4 koruny. PŘEHLED NOVÝCH CEN

Kouření
Zdroj: isifa.com

Kuřáci už zase budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, krabička cigaret totiž v novém roce zdraží až o čtyři koruny. Původně se sice počítalo, že zdraží jen o koruny dvě, ale ministerstvo financí nakonec krabičku cigaret zdraží ještě víc.

Anketa

Cigarety zdraží o 4 koruny, ovlivní vás to?

Hlasovalo 1027 lidí.
Ministerstvo financí navrhuje zvýšit od příštího roku spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků více než původně plánovalo. Krabička cigaret by tak měla zdražit ve srovnání s letošním rokem o zhruba čtyři koruny, přičemž loni schválená novela počítala od roku 2014 se zdražením krabičky cigaret o zhruba dvě koruny. Ovšem kvůli slabšímu kurzu koruny navrhuje ministerstvo financí další změnu, vyplývá z důvodové zprávy k zákonu zveřejněné na vládních internetových stránkách.
 

Tabákové firmy požadují posunutí účinnosti zvýšených sazeb o rok. Výrazně zvýšení daně už nyní by podle nich vedlo k předzásobení cigaretami a výrazným ztrátám příjmů státního rozpočtu.
 

Česko totiž musí od roku 2014 splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. Podle výpočtů MF by podle nově odhadovaného kurzu 25,80 Kč/EUR činila spotřební daň zhruba 87,2 eura.
 


 

Ministerstvo přitom zároveň v materiálu upozorňuje, že sazby daně se mohou ještě změnit. "Vzhledem k tomu, že nelze úplně přesně predikovat, zda nedojde k dalšímu zhoršení směnného kurzu české koruny vůči euru, je možné, že na základě kurzu platného k prvnímu pracovnímu dni v říjnu 2013 zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie dojde ke korekci navrhovaných změn sazeb spotřební daně z tabákových výrobků," uvedlo ministerstvo financí.

 

Úřad navrhuje zákon přijmout Poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení s účinností od ledna 2014.
 


 


ČTĚTE TAKÉ:

Kdo nejčastěji SÁHNE PO CIGARETĚ? Jak jste na tom vy? Podívejte se!

Oslavenec Dustin Hoffman měl na kahánku: Zákeřná rakovina a náhlá operace!

Alois Švehlík musel na operaci: Vrátila se mu rakovina! Přijde o hlas?

tn.cz / ČTK / hmr