Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.5. 2009 06:44

Kvůli krizi mají absolventi strach o místa

Jaké šance mají absolventi, kteří právě opustili školy. Seženou práci? Napoví velký česko-slovenský výzkum.

Na dotazník o postavení čerstvých absolventů na pracovním trhu odpovědělo 4062 českých studentů a 577 studentů ze Slovenska. Spolu s nimi se výzkumu zúčastnily i velké české a slovenské firmy. Z Čech jich bylo 16 a ze Slovenska 9. Výsledky výzkumu přinesl server finance.cz.


Výsledky průzkumu nejsou pro absolventy vůbec příznivé. Třetina firem na Slovensku i v Česku nábor absolventů omezila. Kvůli krizi je totiž k dispozici víc odborníků s praxí a firmy logicky raději přijmou je než studenty bez zkušeností. 31 procent českých firem navíc uvažuje o tom, že absolventům nebude nabízet klasický pracovní, ale spíše zkrácený úvazek nebo jen příležitostnou výpomoc.


Studenti pracují už na škole, ale neumějí si říct o peníze


Výzkum však také ukázal, že studenti navzdory rozšířeným představám nependlují jen mezi školou a hospodou, ale většina z nich získává praxi už při studiu, aby měli případným zaměstnavatelům co nabídnout. Jen 11 procent studentů při škole nepracovalo a jen 15 procent pracovalo pouze manuálně. Čtyřicet procent naopak působilo již na škole ve svém oboru a patnáct procent v jiném kvalifikovaném oboru.

Ukázalo se také, že studenti jsou s úrovní svých univerzit většinou spokojeni. V obou zemích školy pochválilo přes sedmdesát procent dotázaných. Ale skoro polovina z nich si postěžovala, že je školy neučí komunikovat.

Průzkum ukázal, že absolventi jsou stydliví a při nástupu do práce si jen čtvrtina z nich řekne o plat vyšší než 25 tisíc korun. Vyšší platy přitom absolventům nabízí téměř polovina oslovených firem. Peníze ale nejsou při výběru povolání pro studenty rozhodující. Pro 52 procent studentů je nejdůležitější náplň práce, jen 12 procent dotázaných zajímají nejdřív peníze a teprve až pak všechno ostatní.


Celý článek najdete na serveru finance.cz TADY

tn.cz / pez
Reklama