Kvůli vyšší DPH opět všechno zdraží. Podívejte se, o kolik utratíte víc! KALKULAČKA

Kvůli zvýšení sazeb DPH všechno podraží. Zvýšení nižší sazby DPH se občanů dotkne zejména při nákupu základních potravin.

Zatímco dnes zaplatíme ze běžný nákup stovky korun, už za pár měsíců si budeme muset zase připlatit. Po zvýšení DPH, které schválila vláda, opět všechny ceny porostou. Spočítejte si už teď, kolik vás jednotlivé potraviny budou už příští rok stát.
 

KALKULAČKA: SPOČÍTEJTE SI, jak zdraží potraviny po Kalouskově reformě
 

Vláda původně zvažovala, že by se daň z přidané hodnoty mohla sjednotit na úrovni 19 nebo 20 procent. Podle dřívějších dohod se měla DPH sjednotit v hodnotě 17,5 procenta. Poslední varianta vypadá tak, že nižší sazba DPH se zvýší na 15 procent, ta vyšší také poskočí o procento nahoru, tedy na 21 procent.


 PŘEHLED CEN PO ZVÝŠENÍ DPH:


 

Nižší sazba DPH se týká především potravin, léků nebo tisku. Původní představa vlády byla, že by položky, které nyní spadají do nižší sazby DPH, v této kategorii zůstaly. Brusel ovšem požaduje, aby do základní sazby DPH spadly například i dětské pleny a zdravotní pomůcky.


ČTĚTE TAKÉ:
PŘEHLED: Průměrnou rodinu čekají zlé časy! Platy poklesnou a všechno zdraží

 

Nejvíce na nás dopadne "kladivo" zvýšené DPH v tom nejzákladnějším - potravinách. V roce 2013 se zvýší nižší sazba DPH, kam potraviny patří, ze 14 na 15 procent.

cob tn.cz / Mediafax