Letíte po víkendu k moři? Možná nemáte objednané letadlo

Letošek je pro turisty pohromou - zkrachovalo pět cestovek. Některé další se chovají nezodpovědně.

Anketa

Věříte českým cestovním kancelářím?

Hlasovalo 2916 lidí.
V Česku jsou cestovní kanceláře, které prodávají klientům zájezdy, i když ještě nemají zajištěná letadla. I kvůli tomu zůstali o víkendu klienti Sunny Days na tuniské Djerbě.
 

Tato cestovní kancelář tvrdí, že své klienty přepravuje vesměs stroji Českých aerolinií. Má ale dlouhodobě nasmlouvané jen spoje z Prahy. "Lety z ostatních českých měst s mámi Sunny Days domlouvá operativně," řekla mluvčí ČSA Hana Hejsková pro Lidové noviny. "V letní se zóně však navýšení kapacit nemusí být vždy možné," upozornila.

 

To se projevilo i o víkendu, když se cestovka snažila 600 klientů, pro něž neměla letadlo, přepravit domů nebo k moři. Shánění trvalo celý den. Více ZDE.

Jistotu vám dají na letišti

 
Kanceláře se tím, že letadla neobjednají předem, snaží ušetřit peníze pro případ, že neprodají dost zájezdů. Jejich postup není protizákonný, ale je rozhodně problematický. "Aby cestovní kanceláře sháněly lety až k prodaným zájezdům, to je vysoce nestandardní," řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

 
Problémy s chybějícími letadly se ale prý mohou opakovat, podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka už v nejbližších dnech. Právě totiž vrcholí sezóna, kdy je vzdušný provoz nejsilnější.


"Buď nejsou volné sloty, tedy dráhy, kterými může letadlo letět, nebo už nemají přepravci žádné stroje," vysvětlil Beránek, jak mohou problémy vypadat.

 
Pokud chcete mít jistotu, že právě vy na dovolenou odcestujete, zavolejte v týdnu před termínem odjezdu na letiště. Jestliže na čas, který vám cestovka sdělila, nebude objednaný let, máte podle expertů právo odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněz.


O tom, na co máte při koupi zájezdu nárok, si víc přečtěte TADY.

 
Už pět krachů


Cestovky zažívají černý rok. Letos zkrachovalo už pět cestovních kanceláří.

 
"Letošní rok je z hlediska počtu poškozených klientů zkrachovalých cestovních kanceláří jedním z nejhorších v české historii vůbec. Krach Tomi Tour například v jednom okamžiku zasáhl 16 tisíc lidí,“ komentoval krachy cestovek odborník na cestovní ruch Tomio Okamura.


Někteří klienti Tomi Tour uvízli v zahraničí a další na svou vysněnou dovolenou pro změnu ani vůbec neodletěli.


Podívejte se na příběhy lidí, kteří už k moři neodjeli.Zhruba 600 lidí zůstalo v Egyptě, další na Malorce, v Turecku, na španělských Kanárských ostrovech a Ibize, Bulharsku a na Krétě. Ale lidé o své peníze nepřišli, slovenská pojišťovna Union už začala s vyplácením odškodného pro více než 13 tisíc lidí, kteří za zájezdy utratili přes 161 milionů korun. Více TADY.

 
Minulý týden v úterý oznámila úpadek CK Relax Max Tours. Více TADY.


Zhruba 56 klientů se dozvědělo 11. srpna, že na svou už zaplacenou dovolenou do Maroka neodletí. Společnost fungovala teprve od května. Podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur by mohlo mít u této cestovní kanceláře zakoupeno zájezdy až několik stovek klientů.


Asi před dvěma týdny zkrachovala také CK Cool Travel. Cestovka měla prodané zájezdy 18 klientům. Většinu do Řecka, čtyři do Dubaje. Dalších 300 zájezdů do Dubaje, které se měly konat letos na podzim, je rozpracovaných. Další úpadek vyhlásily letos také cestovky Balkan Travel a Retur.


"Informace o krachu dalších cestovních kanceláří v tuto chvíli nemáme,“ řekl tn.cz odborník přes cestovní ruch Tomio Okamura.


sn, kap TN.cz